sobota, wrzesień 30, 2023
wtorek, 05 marzec 2013 10:08

Znudziły Ci się znane kraje? Poleć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich!. +Video

Jest to jedno z najmniejszych i zarazem najmniej znanych państw świata. Choć każdy z nas zna takie miejscowości jak Dubaj czy Abu Zabi, to mało kto zdaje sobie sprawę, że leżą one właśnie w tym kraju. Piękne, tajemnicze państewko, należy do jednych z bardziej bogatych we współczesnym świecie. Może warto poznać bliżej Emiraty?
Zjednoczona geografia
ZEA jest państwem położonym na Bliskim Wschodzie, a dokładniej – nad Zatoką Perską i Omańską. Graniczy z dwoma krajami: Omanem oraz Arabią Saudyjską. Co ciekawe, tuż przez jego środek przebiega Zwrotnik Raka. ZEA zaliczane jest do państw o charakterze pustynnym, ze skrajnie suchym i gorącym klimatem zwrotnikowym. Temperatury w głębi lądu sięgają do 45 stopni Celsjusza, nierzadko jednak w pełnym słońcu upały dochodzą do 50 stopni Celsjusza. To nic, chyba, że dodamy praktycznie zerową wilgotność – opady w ciągu roku nie przekraczają 100 mm.

Zjednoczona polityka
ZEA jest jedynym krajem na świecie, posiadającym ustrój polityczny zwany federacją emiratów. Na czele kraju stoi prezydent szejk (obecnie Chalifa ibn Zaid an-Nahajan) a szefem władzy wykonawczej jest premier szejk. Władzę nad poszczególnymi emiratami sprawują emirowie, którzy to swój tytuł dziedziczą z pokolenia na pokolenie (oczywiście ze względu na panujący szariat – tylko z ojca na syna).

Zjednoczone ogóły
ZEA jest jednym z szybko rozwijających się i najbogatszych krajów tego rejonu świata – PKB na mieszkańca wynosi 56 667 USD. Początkowo bogactwo pochodziło ze sprzedaży ropy naftowej, jednak aktualnie głównym sektorem gospodarki są usługi finansowe. Stało się tak z powodu znacznego zliberalizowania się rynku. Jednak to co się bardziej przyda turystom to fakt, że urzędowym językiem jest arabski a funkcjonującą walutą dirham, dzielący się na 100 filsów.

Media