niedziela, grudzień 10, 2023
niedziela, 04 listopad 2012 16:02

Zapomniane mongolskie imperium

Niegdyś międzynarodowa potęga, szerząca postrach nawet w samej Europie. Dziś? Cichy sąsiad azjatyckich mocarstw, które trzymają rękę na pulsie światowego rynku. Jak się miewa dzisiaj Mongolia?
Geograficzny rock
Jest jednym z krajów położonych w Azji Środkowej, które w większości jest pokryte suchymi wyżynami oraz pasmami górskimi. Mongolia współcześnie graniczy jedynie z dwoma państwami: azjatycką częścią Rosji oraz Chinami. Klimat tego państwa określany jest jako surowy, ze względu na swój kontynentalny charakter. Nie notuje się właściwie żadnego wpływu klimatu morskiego w tym kraju, ze względu na sporą odległość od  Morza Żółtego – blisko 700 km. Z kolei na terytorium Mongolii odnotowuje się istnieje prawie trzech tysięcy rozmaitych jezior, co jednak nie powoduje zmniejszenia problemu odnośnie deficytu wody słodkiej. Dlaczego? Ponieważ są to jeziora słona, w dodatku w większości bezodpływowe. Właśnie z powodu deficytu wody oraz wyjątkowo suchego klimatu wiele obszarów określanych jest jako pustynne, razem z największą na świecie pustynią Gobi.

Polityczny blues
Od 1924 roku Mongolia jest państwem republikańskim. Demokracja została oficjalnie wprowadzona na mocy konstytucji z 1992 roku, w której określono, że głową państwa będzie i jest prezydent wybierany na czteroletnią kadencję. Władzę ustawodawczą sprawuje Wielki Churał Państwowy, składający się z jedynie 76 deputowanych. Władza wykonawcza przynależy do rządu, którym kieruje premier nominowany oraz powoływany przez Churał. Od początku lat '90 ubiegłego wieku w Mongolii obowiązuje system wielopartyjny z dosyć mocno zakorzenioną lewicą. Największymi partiami są bowiem: Mongolska Partia Ludowa oraz Partia Demokratyczna.

Ogólny jazz
Uzyskanie niepodległości przez Mongolię datuje się na 29 grudnia 1911 roku, przy czym została ona nadana po wyzwoleniu spod mandżurskiej dynastii Qing. Religią dominującą w tym państwie jest system filozoficzny zwany buddyzmem tybetańskim, a językiem urzędowym jest mongolski. Obowiązującą walutą jest tugrik, dzielący się na 100 möngöm. W przeliczeniu 100 tugrików to jedynie 25 groszy polskich.

http://youtu.be/Ww6sr5D9_UA

Media