środa, czerwiec 12, 2024
czwartek, 30 kwiecień 2020 17:25

Jak spędzić 3 niesamowite dni w Nowym Jorku, USA

Nowy Jork Nowy Jork

Mając 3 pełne dni na wizytę w Nowym Jorku, choć czasu jest niewiele, możesz poznać szerszy obraz miasta. W Nowym Jorku znajduje się wiele niezbędnych miejsc do odwiedzenia, więc najważniejsze jest, aby dobrze zaplanować trasy, zwłaszcza jeśli masz mało czasu albo ponieważ wizyta w mieście jest przystankiem do innego celu.

Nowy Jork w 3 dni pozwoli Ci uwzględnić w swoim planie podróży wizytę w muzeum, wybrać się na wycieczkę helikopterem lub wybrać się bezpłatnym promem na Staten Island.

Czy potrzebuję ESTA, żeby odwiedzić Nowy Jork?

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) to elektroniczny formularz, który należy wypełnić, aby podróżować do Nowego Jorku. Jest to część systemu bezpieczeństwa wjazdu do USA, a każdy obywatel podróżujący w ramach programu zwolnienia z obowiązku wizowego (VWP) potrzebuje ESTA.

  VWP upoważnia większość obywateli Polski z ważnym paszportem elektronicznym do odwiedzenia USA przez okres do 90 dni bez wizy. Musisz złożyć wniosek o elektroniczny system autoryzacji podróży (ESTA) co najmniej trzy dni PRZED podróżą do Nowego Jorku, nawet jeśli nie potrzebujesz wizy. Koniecznie sprawdź status ESTA przed wybraniem się na lotnisko.

Przewodnik po Nowym Jorku w 3 dni

Pierwszego dnia podróży do Nowego Jorku odwiedzisz dzielnicę Midtown na wyspie Manhattan. Najważniejszymi punktami trasy są: Times Square, słynna ulica Broadway, część Central Parku, Fifth Avenue, Katedra Świętego Patryka, Rockfeller Center i punkt widokowy na szczycie skały. Po całym dniu możesz zakończyć wycieczkę na Times Square, aby cieszyć się widokiem w nocy.

Drugiego dnia skorzystasz z okazji, aby odwiedzić niektóre obszary najbardziej odległych dzielnic Manhattanu, takie jak Bronx i Queens, ze słynnym Contrast Tour of New York lub VIP Contrast Tour. Ta wycieczka oferuje możliwość zakończenia na Brooklynie, wysoce zalecane, aby skorzystać i odwiedzić obszar Dumbo, przejść przez Most Brookliński i podziwiać zachód słońca i zachód słońca z niesamowitych punktów widokowych Fulton Ferry State Park i Brooklyn Heights Promenade.

Dzień trzeci zaczyna się jak każdego dnia w hotelu, w którym się zatrzymujesz. Polecamy Holiday Inn Times Square. Tego dnia odwiedzisz obszar Dolnego Manhattanu, w którym znajduje się kilka interesujących miejsc, takich jak: Pomnik i Muzeum z 11 września, Dzielnica Finansowa, Staten Island Ferry i Battery Park. Aby odwiedzić ten obszar, nieco oddalony od Times Square, najlepiej skorzystać z metra, dla którego zdecydowanie zaleca się zakup karty MetroCard.

Pomnik i muzeum z 11 września

Pierwsza wizyta rano odbędzie się do Muzeum 11 września, jednego z najlepszych muzeów w Nowym Jorku, zalecamy pójść przed 9 rano, o czasie otwarcia, ponieważ zwykle tworzą się długie kolejki. Aby się tam dostać z centrum, możesz wsiąść do linii metra 1 i zatrzymać się przy Chambers Street, w kierunku South Ferry. Wizyta w muzeum 11S jest dość przytłaczająca, z wieloma eksponatami, filmami i wspomnieniami z ataków na bliźniacze wieże World Trade Center, więc lepiej jest się przygotować i być świadomym tego, co zobaczymy. Wizyta może zająć około 3 godzin.

Obok muzeum znajduje się Pomnik 11 września, dwa duże pomniki w kształcie basenu z wodospadami, dokładnie tam, gdzie znajdowały się bliźniacze wieże, które składały hołd ofiarom, oprócz wpisania ich nazwisk. Na tym placu znajduje się również małe drzewo, które zaskakująco oparło się katastrofie i które dziś jest zachowane jako symbol nadziei.

Po jednej stronie placu stoi One World Trade Center, szósty najwyższy wieżowiec na świecie, jeden z najlepszych punktów widokowych w Nowym Jorku, na który można się wspinać, ale za 3 dni uważamy, że warto opuścić wizytę na inną okazję, w której masz więcej dni w mieście. Jeśli jesteś zainteresowany przesyłaniem, możesz zarezerwować bilety tutaj z wyprzedzeniem, oszczędzając w ten sposób kolejki, które w wielu przypadkach są dłuższe niż godzina. Po wizycie w Muzeum i Pamięci z 11 września możesz wypić drinka w Winter Garden Atrium, pięknym pawilonie z małym ogrodem w środku, z którego można zobaczyć zarówno Pomnik z 11 września, jak i Muzeum.

Financial District

Po tej wizycie musisz udać się w stronę dzielnicy finansowej, gdzie podczas podróży miniesz Century 21, jednym z najlepszych sklepów w Nowym Jorku. I choć wiemy, że trudno się oprzeć, uważamy, że najlepszą opcją jest pozostawienie zakupów na czas po zakończeniu wszystkich zaplanowanych wizyt, a tym samym w spokoju poszukać okazji.

Przed udaniem się na Wall Street możesz zjeść w restauracji Luke's Lobster, jednym z najlepszych miejsc do jedzenia w Nowym Jorku, gdzie możesz spróbować pysznych kanapek z homarem, które nie są tanie, ale zalecamy spróbuj, jeśli masz szansę. Trasa zabierze Cię do nowojorskiej giełdy papierów wartościowych, miejsca, gdzie oprócz budynku zobaczysz wielu brokerów w garniturach wchodzących i wychodzących z giełdy lub szybko jedzących na straganie. Obok widać budynek Rezerwy Federalnej. Stamtąd możesz zobaczyć słynny Wall Street Bull lub Charging Bull, symbol świetności i finansowej agresji na Wall Street.

Wycieczka helikopterem

W pobliżu znajduje się lądowisko dla helikopterów, przy molo 6, z którego startują helikoptery, które odbywają wycieczki turystyczne po mieście. Od 2 po południu jest to dobry moment, aby to zrobić, ponieważ słońce jest wyżej i nie będzie Ci przeszkadzało widzenie od przodu. Wycieczka trwa od 15 do 20 minut i możesz ją zarezerwować online, dzięki czemu zapewnisz sobie miejsce w wybranym przez Ciebie dniu, ponieważ jest to bardzo pożądana wycieczka, w której rzadko są wolne miejsca bez rezerwacji. I

nną dobrą opcją jest zarezerwowanie wycieczki po Nowym Jorku drogą lądową, morską i powietrzną, która obejmuje wycieczkę helikopterem, rejs i wycieczkę autobusem z przewodnikiem po mieście. Jeśli chcesz zobaczyć oświetlony Nowy Jork, możesz zarezerwować też nocną wycieczkę helikopterem po mieście.

Prom na Staten Island

Po wycieczce helikopterem możemy przejść przez obszar Battery Park z widokiem na New Jersey i Statuę Wolności, gdzie znajdziesz bardzo poruszającą rzeźbę: American Merchant Marines Memorial.

Kiedy słońce zachodzi, jest dobry czas, aby złapać prom na Staten Island, jedną z najlepszych darmowych rzeczy w Nowym Jorku. Podróż trwa około 15 minut i możesz cieszyć się wspaniałymi widokami na Statuę Wolności i wyspę Manhattan w jednym z najlepszych dni w ciągu dnia. Najlepszą częścią do podziwiania widoków jest tylna część promu. Jeśli wybierzesz się w podróż o zachodzie słońca, nocna wycieczka z oświetloną panoramą Nowego Jorku jest jeszcze lepsza.

A ponieważ nie możesz zakończyć dnia bez dobrego obiadu, w dzielnicy finansowej masz dwie różne restauracje, które z pewnością Cię nie rozczarują: The Dead Rabbit z dobrymi burgerami, sałatkami lub rybą z frytkami i Delmonico, nowojorski klasyk.