piątek, marzec 01, 2024
sobota, 08 maj 2021 13:04

Wakacje w Meksyku – co zwiedzać i jak się do nich przygotować?

plaża w Cancun Meksyk plaża w Cancun Meksyk pixabay

Wakacje w Meksyku to nie tylko poszukiwania pięknych krajobrazów, ale przede wszystkim doznania kulturowe.

Wpisane na listę UNESCO Święto Zmarłych, które obchodzi się tu w zupełnie odmienny sposób niż u nas, sycąca i tłusta kuchnia meksykańska, która pachnie aromatycznymi przyprawami, azteckie piramidy i ruiny starożytnych cywilizacji ukryte głęboko w tropikalnych dżunglach, kolorowe miasteczka i ciągnące się na wiele kilometrów plaże – to zaledwie ułamek atrakcji, które czekają na podróżników w tym kraju. Dla kogo są wakacje w Meksyku? Jak się do nich przygotować?

Jak przygotować się na wakacje w Meksyku?

Zdecydowana większość turystów kieruje się na Półwysep Jukatan, słynący z pięknych plaż, luksusowych hoteli i ruin starożytnej cywilizacji Majów. Wakacje w Meksyku, a w szczególności na Jukatanie, mogą być wspaniałą przygodą połączoną z wypoczynkiem. Do Meksyku nie potrzebna jest wiza turystyczna, a granicę przekracza się z ważnym co najmniej 6 miesięcy paszportem. Bezwizowy pobyt jest możliwy do 180 dni. Zdarza się, że celnicy proszą o okazanie odpowiednich środków finansowych na pobyt (szacuje się, że to ok. 100 USD na dzień), jednak częściej proszą o podanie adresu zakwaterowania. W obecnej sytuacji na świecie należy na bieżąco sprawdzać obostrzenia dotyczące COVID-19 – tzn. czy wymagana jest kwarantanna, kto poniesie za nią koszty i jaki rodzaj testu aktualnie się akceptuje.

Wybierając się na wakacje do Meksyku, warto pomyśleć o kilku potrzebnych rzeczach. Do walizki obowiązkowo trzeba spakować krem do twarzy i ciała z wysokim filtrem UVA i UVB, okulary przeciwsłoneczne, repelenty i piankowe buty do chodzenia po dnie morza – ze względu na rafę koralową. Warto zabrać ze sobą kilka rodzajów ubioru, od wakacyjnych i lekkich sukienek, do cieplejszych i przeciwdeszczowych ubrań – wiele też zależy od pory roku, ale generalnie lepiej być przygotowanym na różne okoliczności. W podstawowej apteczce weźcie leki przeciwbólowe i leki na ewentualne zatrucie pokarmowe czy rozstroje żołądkowe – Meksyk to nie tylko inny klimat, ale i zupełnie inna flora bakteryjna i kuchnia. Czasem musi minąć 1-2 dni, by przyzwyczaić się do nowych warunków, nawet jeśli będziecie się stołować wyłącznie w hotelu.

Piramida w Meksyku

Piramida w Meksyku

Kiedy jechać do Meksyku?

Meksyk leży na Zwrotniku Raka, w strefie klimatu zwrotnikowego i równikowego, dla których charakterystyczne jest występowanie dwóch pór roku – suchej i deszczowej. Myśląc o wakacjach na Jukatanie, warto rozważyć miesiące od listopada do marca, podczas pory suchej – jest wtedy bardzo ciepło i słonecznie (nawet do 40 stopni) i trwa tzw. wysoki sezon. Jeśli nie przepadacie za upałami, marzec i kwiecień wypadają już nieco chłodniej, bo średnia temperatura waha się między 23 a 26 stopniami.

Pora deszczowa przypada od czerwca do września, a tropikalne deszcze są intensywne, lecz krótkie. Dzięki temu do Meksyku można podróżować przez niemal przez cały rok. Jeśli w planie Waszej wycieczki uwzględniacie dużo przemieszczania się i zwiedzania, lepiej polecieć do Meksyku w trakcie pory suchej, ale mając więcej luzu i podróżując bardziej spontanicznie, można zdecydować się na inne miesiące.

Co warto zwiedzić?

Meksyk to olbrzymi kraj, dlatego nie ma sensu nastawiać się na zaliczanie największych atrakcji w trakcie dwutygodniowej wycieczki. Polecamy skupić się na jednym regionie, przy czym największą popularnością cieszy się Półwysep Jukatan. Jest tu także bezpiecznie, co nie oznacza, że nie trzeba być czujnym – najczęściej zagrożenie stanowią kieszonkowcy i naganiacze. Na Półwyspie Jukatan można znaleźć kilka wspaniałych miast z przepiękną architekturą i niezwykłym zapleczem kulturowym.

Najbardziej turystyczne jest Cancun, uznane za centralne miasto Jukatanu, ale zwiedzanie Meridy, Valladolid czy Campeche to wspaniała okazja na poznanie tej części świata z bliska. Na całym półwyspie rozsiane są cenote, czyli naturalne baseny w wydrążonych skałach. Część z nich jest dostępna publicznie, a niektóre są prywatne, przypisane do konkretnych hoteli czy hacjend. Polecamy chociaż raz wybrać się do cenote, odkryć ich naturalne piękno i pływać w krystalicznie czystej wodzie.

Natomiast jeśli chodzi o zwiedzanie majańskich ruin, najsłynniejsze stanowiska archeologiczne znajdują się nieopodal maleńkiego Tulum (gdzie są także wspaniałe plaże), a najbliżej do kompleksu Chichen Itza jest z Valladoild. Chichen Itza to zdecydowanie miejsce must see na mapie Jukatanu i bardzo łatwo zorganizować tu jednodniową wycieczkę nawet na własną rękę. Wiele ciekawych stanowisk archeologicznych znajduje się także wokół Meridy, a także w Cancun. Jednak to właśnie plaże są głównym powodem popularności tego regionu. Półwysep Jukatan leży na przyjemnie ciepłym i turkusowym Morzu Karaibskim, a plaże przy Cancun, Tulum czy Playa del Carmen zdecydowanie zasługują na miano rajskich. Jeśli chcecie mieć większą prywatność i poczuć się jak w iście egzotycznym miejscu, spędźcie kilka dni na malutkiej wysepce Isla Holbox.