wtorek, maj 30, 2023
środa, 27 luty 2019 12:28

Bass trap - gdzie kupić pułapki basowe?

Sama definicja pułapki basowej nie jest trudna. Właściwie jej nazwa idealnie oddaje sens działania samego urządzenia. Jest to po prostu materiał, który absorbuje dźwięk o niskiej częstotliwości (przykładowo od 50 do nawet 4000 Hz). Profesjonalne bass traps są wykonane z materiałów wysokiej jakości, takich jak np. wełna mineralna o odpowiedniej gęstości.

Jedynie one zapewniają poprawną absorpcję fal dźwiękowych, dlatego też nie warto próbować oszczędzić na tańszych materiałach, które praktycznie zawsze mają zbyt niską gęstość, ponieważ poza funkcją wizualną - nie będą one dawały kompletnie żadnych efektów.

Pułapki basowe to nie tylko artykuł dla muzycznych audiofilii - można je również z powodzeniem zamontować np. w salonie, w którym korzystamy z kina domowego. Dzięki temu wytłumimy pomieszczenie, które stanie się spokojnym miejscem relaksu, a dodatkowo nie będziemy denerwować innych domowników głośnymi dźwiękami.

Jak powinienem zamontować pułapki basowe?

Przyjęło się, że najlepsze działanie bass trapy wykazują wtedy, gdy umiejscowimy je w rogach pomieszczenia oraz łączeniach ściana-sufit. Dzieje się tak dlatego, że dźwięki o niskiej częstotliwości są właśnie wzbudzane w kątach pomieszczeń. Dlatego też odpowiednio zamontowana pułapka, najlepiej zajmująca cały róg od podłogi do sufitu będzie działać najskuteczniej i sprawi, że niskie tony będą najlepiej wygłuszane. Oczywiście, pułapką basową można otoczyć całe pomieszczenie, co jedynie zwiększy jej skuteczność. Aby zapewnić pułapce maksymalną efektywność, warto umieścić kawałek blachy lub płyty perforowanej w całej konstrukcji. Dzięki temu trap będzie działać jeszcze lepiej. Tak jak wspomniałem wcześniej, warto zastanowić się nad ogólnym wystrojem pomieszczenia i dopasować do niego panele pod względem estetycznym.

Jaki kształt paneli wybrać najlepiej?

Kiedy bierzemy pod uwagę profesjonalne pułapki basowe - ich wygląd w żaden sposób nie wpływa na działanie i efektywność paneli. Warto więc w takiej sytuacji dopasować rezonatory do ogólnego wystroju pomieszczenia. Bez problemu znajdziemy na rynku różne kolory i kształty bass trapów, które nadadzą naszemu studiu wyjątkowego klimatu i zmienią je w profesjonalne miejsce do obróbki dźwiękowej. Jeśli w pomieszczeniu, które urządzasz najlepiej będą wyglądały wysokie i kolorowe kolumny - możesz śmiało je zastosować. Jeśli jednak zostajesz przy minimalistycznym i eleganckim wyglądzie - czarne, trójkątne panele również świetnie się sprawdzą. Przy odpowiednim materiale, z którego wykonany jest bass trap - jego kształt nie ma znaczenia.

Gdzie kupić pułapki basowe i jaki jest ich koszt?

Pułapki basowe możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. Polecałbym jednak opcję drugą, z tego względu, że w internecie znacznie łatwiej znaleźć odpowiedni materiał, który dodatkowo jest również przechowywany w specjalnie przygotowanych magazynach. Najszerszy wybór pułapek basowych i najlepsze ceny znajdziesz na stronie polskiego producenta Addictive Sound. Panele stojące w sklepach stacjonarnych na wystawie często są źle przechowywane i tracą swoje właściwości, przez co już w momencie zakupu otrzymujesz lekko uszkodzony produkt.