czwartek, 05 wrzesień 2019 11:27

Dekoracyjne malowanie ścian, czyli o muralach słów kilka

Mural Mural

Ozdobne malowanie ścian, choć uprawiane przez ludzi od dawna, teraz przeżywa swój renesans.

Murale pojawiające się na ścianach budynków upiększają polskie ulice, poruszając i zadziwiając mieszkańców. Artyści podejmują się wykonywania ozdobnych murali na ścianach z różnych względów - przyjrzyjmy się dokładnie, czym charakteryzują się takie projekty.

Czemu służy malarstwo dekoracyjne ścian

Malarstwo dekoracyjne ścian zdobywa coraz bardziej na znaczeniu w ostatnich latach. Wykonywane przez artystów murale wypełniają przestrzeń miejską i zmieniają oblicze polskich ulic. Zastosowanie ozdobnego malowania ścian jest różne. Od działań marketingowych różnych marek, poprzez projekty artystyczne, aż po działania zaangażowane społecznie.

Jeszcze niedawno na ścianach budynków mogliśmy obserwować jedynie graffiti o, bądźmy szczerzy, wątpliwej wartości artystycznej. Jednak dekoracyjne malowanie ścian przeżyło w ostatnim czasie ogromny rozkwit. Pierwszym znanym na szeroką skalę współczesnym artystą street-artu stał się oczywiście Banksy. Obecnie jednak wiele artystów decyduje się na tę drogę twórczej ekspresji.

Ozdobne malowanie ścian wykorzystywane jest do działań reklamowych. Marketingowcy z wielu branży docenili rolę wielkoformatowych obrazów i rozpoczęli owocną współpracę z artystami. Łącząc komercyjną reklamę i inspiracje sztuką tworzone są naprawdę poruszające murale. Wielką korzyścią wynikającą z docenienia tej formy reklamy przez świat marketingu jest stworzenie alternatywy dla wysoce nieestetycznych, zaśmiecających przestrzeń miejską reklam w postaci szyldów i banerów.

Artyści zajmujący się malarstwem dekoracyjnym biorą udział również w projektach zaangażowanych społecznie. Projekty fundacji i reklamy działań w postaci malunków na ścianie daje możliwość dotarcia do mieszkańców miast i zaangażowania ich. Obecnie na ulicach zauważyć możemy również wiele projektów artystycznych na ścianach. Mają one zastanowić, skłonić do refleksji i zadziwić.

Wyświetlony 723 razy
© 2013-2020 by SN2.EU