czwartek, 22 luty 2018 15:02

Dekoracje Wielkanocne w kościele

Wielkanoc dla nas katolików to czas szczególny. Zmartwychwstanie Chrystusa jest uroczyście świętowane w kościołach ale też i w naszych domach. Uroczystą atmosferę wokół nas tworzą nie tylko wspaniałe nabożeństwa ale też odświętnie przystrojone świątynie. Poza tym nie powinniśmy zapominać o kapliczkach, krzyżach przydrożnych gdzie dekoracja wielkanocna jest jak najbardziej wskazana.

Kolory używane do wielkanocnych dekoracji kościelnych

W poprzednim okresie dominował kolor purpury, oznaczający pokorę. Jednak okres Świąt Wielkanocnych to tak naprawdę czas wielkiej radości. Dlatego też kolory dla tego okresu powinny być starannie dobrane, aby pomóc w kreacji odpowiedniego nastroju.

Zieleń

Zielony kolor nadziei powinien być bardzo istotnym akcentem. Dobrym dodatkiem będzie kolor żółty jak pierwsze kwiaty wiosenne będące oznaką budzenia się przyrody do życia.

Czerwień

Do tego pasują w symbolice kolory takie jak czerwony kolor krwi przelanej oraz uczucia. Ponadto można stosować jego odcienie.

Biel

Do tego dobrym dodatkiem jest biel kolor czystości, który możemy dodać jako dodatki w postaci materiałów tiulowych czy innych. Poza tym możemy zawsze sprawdzić jakie białe sztuczne kwiaty producent może nam zaproponować.

Kwiaty w Wielkanocnych dekoracjach

Tulipany, narcyzy, żonkile to kwiaty wiosenne dość trwałe i bardzo wdzięczne jeśli chodzi o uzyskanie bardzo ładnego efektu. Niekiedy spotyka się lilie, chociaż ja osobiście rezerwuję te kwiaty na święta maryjne. Za to z innych gatunków możemy się pokusić o kalie, które występują w różnych barwach, aczkolwiek najczęściej spotkać można białe i czerwone. Przy ołtarzach bocznych także układa się kwiaty. Tu też możemy się pokusić o ładne dodatki dekoracyjne o symbolice świątecznej jak np. pisanki.

Kwiaty do dekoracji kapliczek i krzyży

O ile w świątyniach nie ma problemu z utrzymaniem kwiatów w dobrej kondycji przez kilka dni. O tyle w kapliczkach i przy krzyżach korzystniej jest układać bukiety czy kompozycje z wykorzystaniem sztucznych. Najkorzystniej cenowo wychodzi zakupić dodatki i sztuczne kwiaty w sklepie internetowym. Nie zostaną zniszczone przez opady czy niską temperaturę.

Wykonanie dekoracji do miejsc kultu wymaga na pewno precyzji ale też i wizji. Dzięki tym kompozycjom chcemy coś przekazać wszystkim wiernym. Taka wymowa za pomocą kwiatów i innych dodatków ma także bardzo duże znaczenie. Nie tylko dla wprowadzenia w odpowiedni nastrój, ale także aby pokazać nasz szacunek.

Źródła:

Wyświetlony 1554 razy
© 2013-2019 by SN2.EU