wtorek, kwiecień 23, 2024
piątek, 25 maj 2012 15:48

Pan kotek był chory…

Pan kotek był chory... więc skierowano go do Veterinary Special Care, jednej z najlepiej wyposażonych klinik weterynaryjnych w USA. Tam zostanie zdiagnozowany za pomocą ultrasonografu najnowszej generacji. W serialu dokumentalnym „Lecznica dla Zwierząt" na kanale Animal Planet widzowie zobaczą, jak najlepsi specjaliści - wspomagani nowoczesną techniką - ratują życie naszym pupilom.

Miejscem akcji będą trzy duże kliniki weterynaryjne: All Creatures Veterinary Clinic, Bees Ferry Clinic oraz wspomniana wyżej lecznica z Charleston, działające na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Każda z placówek oferuje swoim pacjentom szeroki zakres usług medycznych: od szczepień, przez diagnostykę, skomplikowane zabiegi operacyjne, leczenie onkologiczne, aż po stosowane u starszych zwierząt masaże i akupunkturę. Kliniki zatrudniają kilkunastu specjalistów z różnych dziedzin: zwierzęcych kardiologów, onkologów, chirurgów, dietetyków i diagnostów. Posiadają też zespoły szybkiego reagowania, czyli pogotowie ratunkowe wyposażone w sprzęt do reanimacji. Utrzymują one gotowość 24 godziny na dobę. Jednak pierwszoplanowymi bohaterami serialu są potrzebujące pilnej pomocy zwierzęta.

Pacjenci klinik to przedziwna menażeria – kategoria „zwierzęta domowe” stała się współcześnie nadzwyczaj pojemna. Obok leczenia psów i kotów najpopularniejszych ras, widzowie będą świadkami zabiegów przeprowadzanych na małej małpie, kozie nigeryjskiej oraz emu. A także udanych prób przywrócenia do zdrowia miniaturowego konia rasy falabella, udomowionych gadów oraz innych egzotycznych gatunków, które zawędrowały pod strzechy amerykańskich domów. Przy tak nietypowych pacjentach weterynarze będą musieli wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. Szczególnie przydatna okaże się znajomość psychologii zwierząt, która pomoże zmniejszyć stres związany z chorobą i często bolesnymi zabiegami.

Widzowie „Lecznicy dla zwierząt” zobaczą jednak nie tylko powracające do zdrowia, przesympatyczne labradory czy kocięta rasy Maine Coon. Akcja serialu obfituje bowiem w niezwykle dramatyczne zdarzenia, w których życie zwierząt wisi na włosku. Do kliniki trafiają psy potrącone przez samochód, zatrute nieznanymi substancjami albo zwierzęta z chorobą nowotworową. Często wyzwaniem staje się samo postawienie diagnozy – w takich przypadkach klinika traktowana jest przez zrozpaczonych właścicieli  jako ostatnia szansa na uratowanie ukochanego pupila. W liczącym czternaście odcinków serialu będziemy świadkami zabiegów, zarezerwowanych do niedawna wyłącznie dla ludzi. Weterynarze wykonają między innymi operację neurochirurgiczną u małego spaniela, leczenie nowotworu rdzenia kręgowego u mopsa oraz reanimację rannej w wypadku labradorki.

Serial jest też niepowtarzalną szansą na przyjrzenie się nowoczesnym, weterynaryjnym metodom diagnostycznym: wziernikowaniu za pomocą światłowodów, fluoroskopii rentgenowskiej oraz rezonansowi magnetycznemu. Ciekawostką będzie - wzorowany na tradycyjnej medycynie chińskiej - niekonwencjonalny zabieg akupresury zastosowany podczas rehabilitacji kończyn u klaczy.  

„Lecznica dla zwierząt” to trzymający w napięciu program, który zainteresuje zarówno właścicieli czworonożnych pociech, jak i fanów popularnych seriali „lekarskich”. W każdym odcinku zaprezentowane zostanie kilka trudnych przypadków, stanowiących niekiedy prawdziwe medyczne zagadki. Widzowie będą przeżywać emocje związane ze skomplikowanymi zabiegami chirurgicznymi oraz radość i wzruszenie towarzyszące powrotowi do zdrowia każdego z uratowanych zwierząt.

Lecznica dla zwierząt (ang. Rescue Vet)
Premiera: we wtorek 29 maja, o godzinie 21.00 na kanale Animal Planet
Emisja kolejnych odcinków: wtorki, o godz. 21.00 i 21.30