środa, 21 marzec 2012 14:01

Dramat wojenny “Andersonville”

W Ameryce trwa wojna secesyjna. Walki są niezwykle zacięte, a do niewoli trafia ogromna liczba jeńców – tak po stronie Południa, jak i Północy. Na początku 1864 roku Konfederaci zakładają nowy obóz w stanie Georgia, niedaleko stacji kolejowej Andersonville. Pierwsi więźniowie z armii Północy przybywają w marcu tego samego roku.

Zaplanowano miejsce dla  10 tysięcy jeńców, lecz niebawem ich liczba się potraja. Warunki życia w obozie pogarszają się z każdym dniem. Więźniowie są zmuszeni do koczowania na otwartym terenie, bez możliwości schowania się przed słońcem lub deszczem.

Racje żywnościowe są zmniejszane, wszy i wszelkiego rodzaju robactwo stają się istną plagą. Śmiertelne żniwo zbierają choroby takie jak szkorbut czy gangrena. Każda próba ucieczki karana jest śmiercią. Liczba zgonów wzrasta w zastraszającym tempie. Okrucieństwo strażników zaczyna wymykać spod jakiejkolwiek kontroli. W takiej sytuacji grupa więźniów decyduje się na desperacką próbę ucieczki. Czy uda im się to uda?

Andersonville jest symbolem okrutnej, bratobójczej wojny secesyjnej. W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy funkcjonowania obozu życie straciło ponad 13 tysięcy jeńców. John Frankenheimer podjął się niełatwego zadania ukazania tego wstydliwego dla Ameryki epizodu wojennego.

Reżyser i scenarzysta David W. Rintels dysponowali licznymi relacjami (pamiętniki, książki) więźniów, który przetrwali obozową gehennę. Dwuczęściowy, telewizyjny obraz o Andersonville to sugestywnie ukazany proces ludzkiego zezwierzęcenia, zawieszenia wszelkich norm etycznych. Wojna wydobywa z ludzi najgorsze instynkty.

Film Frankenheimera to obraz niełatwy w odbiorze, pełen brutalności i drastycznych scen. Sugestywne zdjęcia Rica Waite, a także znakomite aktorstwo  to niezaprzeczalne atuty.

Nagroda Emmy dla Frankenheimera oraz wyróżnienie American Cinema Editors.


Dramat wojenny “Andersonville”  na Zone Europa cz.1: sobota 24.03. godz. 20:00; cz.2: sobota 31.03. godz. 20:00.

© 2013-2020 by SN2.EU