wtorek, kwiecień 16, 2024
piątek, 03 luty 2012 13:33

Chiny w wersji modern i retro

Chiny to kraj, który fascynuje i zachwyca swoją bogatą historią i kulturą. To właśnie tam powstało wiele przełomowych wynalazków np. porcelana, papier czy proch. To tam działali tak wielcy mędrcy, jak Konfucjusz czy Sun Tzu, których przemyślenia i idee pomimo upływu lat nie straciły wcale na aktualności.

Współcześnie Państwo Środka zaskakuje przede wszystkim dynamiką rozwoju gospodarczego oraz zakrojonymi na ogromną skalę futurystycznymi przedsięwzięciami budowlanymi. Dzięki programowi "Cuda stworzone przez człowieka: Chiny" na kanale Discovery Science przyjrzymy się jednemu z najambitniejszych projektów inżynieryjnych w historii świata, a także poznamy tajemnice chińskiego dziedzictwa narodowego.

Pomimo że Chiny są obecnie na fali wznoszącej i rozwijają się w niewiarygodnym wręcz tempie, to nie brakuje wyzwań i problemów, które rządzącym tą azjatycką potęgą spędzają sen z powiek. Jednym z najpoważniejszych jest wysychanie północnych regionów kraju. Na błyskawiczne kurczenie się rezerw wody na tym obszarze mają wpływ zarówno urbanizacja, intensywne rolnictwo, jak i warunki naturalne – niskie opady deszczu oraz mała ilość rzek.  Problem pogłębiają dodatkowo niekorzystne zmiany klimatu w skali globalnej. Jeśli taki trend utrzymałby się nadal bez powzięcia zdecydowanych kroków, do 2030 roku północ zostałaby całkowicie pozbawiona wody.

Aby uchronić Kraj Środka przed ziszczeniem się tej katastroficznej wizji, postanowiono rzucić wyzwanie naturze i wykorzystać fakt, że południowe rejony kraju przecina bogata sieć rzek. Chińscy inżynierowie opracowali plan budowy tysięcy kilometrów podziemnych tuneli, kanałów i akweduktów (trzy nitki – wschodnia, centralna i zachodnia), którymi z południa na północ ma popłynąć prawie 50 mld ton wody dziennie! Cały projekt ma zostać ukończony do 2014 roku. Dla inżynierów jest to nie tylko walka z czasem, ale także licznymi naturalnymi przeszkodami, które pojawiają się na każdym kroku i grożą zwiększeniem kosztów całego przedsięwzięcia: zanieczyszczone nawozami ogromne obszary, szerokie na parę kilometrów rzeki (np. Jangcy czy Huang He) czy tereny górzyste. Okazuje się jednak, że dzięki pomysłowości, niecodziennym rozwiązaniom technologicznym oraz znajomości podstawowych praw fizyki wszystkie te problemy da się przezwyciężyć.

W drugiej części programu poznamy prastare dzieje Pekinu, którego 600. rocznica założenia przypadnie w 2020 roku. Abu uczcić ten ważny moment, władze postanowiły poddać dokładnej renowacji Zakazane Miasto – wspaniały obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten największy kompleks pałacowy na świecie, którego projektantem był pochodzący z Wietnamu Nguyen An, składa się z ponad 900 budynków i został wzniesiony na początku XV wieku na polecenie cesarza Zhu Di z dynastii Ming. Dzięki prostym, lecz efektywnym rozwiązaniom architektonicznym i stolarskim (nie użyto ani jednego gwoździa), które zostaną przybliżone widzom, zajęło to zaledwie 14 lat. Dowiemy się także, jakie właściwości miało drewno Phoebe nanmu, które na potrzeby budowy pałacu sprowadzano do Pekinu z odległej prowincji Syczuan.

Archeolodzy wezmą też pod lupę pozostałości 40-kilometrowego muru obronnego, który w przeszłości okalał cały kompleks. Dzięki nowoczesnej technologii udało się obliczyć, że do jego budowy zużyto ok. 300 milionów cegieł (wystarczyłoby to na 2,5-krotne opasanie globu) oraz taką masę ziemi, która zmieściłaby się na 1,5 miliona wywrotek.

Program "Cuda stworzone przez człowieka: Chiny" to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak modernizuje się i rozwija Państwo Środka, nie zapominając przy tym o swojej bogatej historii i kulturowym dziedzictwie.


Cuda stworzone przez człowieka: Chiny (ang. Man Made Marvels China 7)
Premiera: we wtorek, 7 lutego, o godz. 22.30 na kanale Discovery Science
Emisja kolejnego odcinka: we wtorek, 14 lutego, o godz. 22.30