piątek, marzec 01, 2024
piątek, 22 sierpień 2014 13:16

Słynni detektywi w powieściach i serialach

 "Prawo Burke'a" na CBS Action "Prawo Burke'a" na CBS Action

Tematyka detektywistyczna w literaturze, filmach i serialach od lat jest niezwykle popularna. Lubią ją także czytelnicy i widzowie, a wszystko to z jednej, prostej przyczyny: mogą wraz z fikcyjnymi bohaterami rozwiązywać najtrudniejsze zagadki kryminalne i sprawdzać w ten sposób swoje zdolności dedukcyjne.

Porucznik Columbo, Sherlock Holmes, Arsène Lupin, Herkules Poirot, czy Amos Burke z serialu „Prawo Burke’a” na CBS Action pokazują, że przestępcę można znaleźć zawsze, wystarczy tylko trochę sprytu i dużo cierpliwości.

Nie da się ukryć, że najsłynniejsi detektywi w historii, to zwykle postaci fikcyjne. To właśnie oni mają najciekawsze cechy, charakterystyczny styl i swoje niepowtarzalne metody działania. Z lat 70. widzowie pamiętają z pewnością porucznika Columbo, granego przez Petera Folka. Charakterystycznym strojem był dla tego bohatera podniszczony prochowiec (który Folk znalazł we własnej szafie). Bez przerwy palił on cygaro, był dość niechlujny i mógł sprawiać wrażenie roztrzepanego, gdy wracał zadać podejrzanemu jeszcze jedno, ostatnie pytanie, o którym rzekomo zapomniał. Nic bardziej mylnego – robił to celowo, licząc na zdekoncentrowanie „przeciwnika”. Często był lekceważony przez pochodzących z wyższych sfer przesłuchiwanych i to właśnie było jego asem w rękawie.

Sherlock Holmes to kultowa już postać, którą powołał do życia mistrz powieści detektywistycznej – sir Arthur Conan Doyle. Holmes to detektyw genialny, bazujący głównie na swojej umiejętności obserwacji, ale także na znajomości wielu dziedzin naukowych. Jego najlepszym przyjacielem i zarazem współpracownikiem jest Watson, zaś ulubionymi używkami są… tytoń (w nieodłącznej fajce), kokaina i morfina. Holmes i Watson mieszkali przy Baker Street w Londynie i tam właśnie do dziś mieści się muzeum stworzone specjalnie dla fanów tego słynnego detektywa.

Arsène Lupin pełnił w swoim literackim życiu wiele funkcji. Czasem był doskonałym detektywem, a czasem… przebiegłym włamywaczem! To jeden z najstarszych literackich detektywów, Maurice Leblanc opisał go po raz pierwszy już na początku XX wieku. Lupin nawet gdy kradł, robił to by ukarać złych ludzi. Niczym legendarny Robin Hood wymierzał w ten sposób sprawiedliwość. Był także specem od charakteryzacji i kamuflażu. Jakby tego było mało, umiał także otworzyć każdy sejf.

Opowieści od Herkulesie Poirot wyszły spod pióra słynnej Aghaty Christie. Detektyw ten słynął przede wszystkim z doskonałego stylu – przykładał niezwykłą wagę do swojego wyglądu, stroju i wąsów. Miał także obsesję na punkcie porządku. Był zatem całkowitym przeciwieństwem nieco niechlujnego Columbo. Przyjacielem i wspólnikiem Herkulesa był Artur Hastings, bliski mu niczym Watson Sherlockowi. Jedyną ważną kobietą była dla detektywa Vera Rossakof, podająca się za rosyjską hrabinę.

Kolejnym oryginalnym detektywem, o wyjątkowym sposobie bycia, jest Amos Burke, główny bohater serialu „Prawo Burke’a” (sezon 1. od 23 sierpnia w weekendy o godzinie 15:00 tylko na CBS Action). Do pracy przyjeżdża on Rolls Roycem z kierowcą (jest milionerem i może sobie na to pozwolić). Zajmuje się sprawami, które także dotyczą zamożnych ludzi. W rozwiązywaniu spraw pomaga mu syn, Peter. Panowie mają przed sobą naprawdę trudne zagadki. Zajmują się między innymi sprawą przeklętej statuetki jaguara oraz jadowitym pająkiem, którego ktoś podrzucił do buta słynnego tenisisty.