czwartek, 03 styczeń 2013 13:08

Badając umysł seryjnego mordercy

Dokument „Portret przestępcy”, który będzie miał swoją premierę w styczniu na kanale ID, to zapis czterech niezwykłych rozmów. Przed kamerami, po przeciwnych stronach więziennej kraty, zasiądą najgroźniejsi seryjni zabójcy oraz troje policyjnych psychologów.

Specjalista sporządzający sylwetki psychologiczne sprawców zbrodni, popularnie zwany profilerem, to wciąż tajemniczy, choć opromieniony medialną sławą zawód. Złożyły się na to spektakularne przypadki zagadek kryminalnych, które w przeszłości rozwiązywali policyjni specjaliści. Takie, jak sprawa bombiarza, przez 16 lat terroryzującego mieszkańców Nowego Jorku, który został złapany dzięki pomocy dr Jamesa Brussela. Psychiatra, kreśląc sylwetkę sprawcy, trafnie oszacował jego wiek, miejsce pracy, a nawet sposób ubierania się – wszystko na podstawie sposobu i miejsc podłożenia ładunków oraz treści listów, przysyłanych przez szaleńca do mediów. Albo jak przypadek „zabójcy znad Zielonej Rzeki", który analizował profiler Robert Keppel z pomocą seryjnego mordercy Teda Bundy’ego. Fakt ten stał się kanwą filmu „Milczenie owiec".  

Tym razem seryjni zbrodniarze zostali już schwytani i osądzeni. Niektórzy czekają w celi śmierci na egzekucję, pozostali spędzą resztę życia w więzieniu. Przeprowadzający z nimi wywiad profilerzy będą starali się odkryć tajemnice, jakie kryje ich skomplikowana psychika. Przesłuchiwanymi mordercami będą Joel Rifkin, który w okolicach Nowego Jorku udusił 9 kobiet oraz Joseph Paul Franklin – przez lata nieuchwytny, motywowany ideologią neonazistowską snajper-morderca, który m.in. postrzelił pornograficznego magnata Larry’ego Flinta oraz planował zamach na prezydenta USA Jimmiego Cartera. A także gwałciciel, zabijający kobiety podczas zwolnienia warunkowego oraz członek małej sekty religijnej, który pomógł swojemu guru w zabiciu pięcioosobowej rodziny, aby „przygotować ponowne przyjście Chrystusa na Ziemię.”  

Profilerami, badającymi przedstawione przypadki, są doświadczeni, byli agenci FBI: Mary Ellen O’Toole, czołowa specjalistka służb federalnych ds. zbrodniarzy-psychopatów, John Safarik, ekspert od morderstw na tle seksualnym oraz doktor N.G. Berrill, specjalizujący się w sprawach zabójstw w małych, zamkniętych społecznościach. Agenci zaprezentują, jak sporządza się trafny portret psychologiczny mordercy. Zachowania czterech zbrodniarzy będą analizowali z uwzględnieniem najnowszych ustaleń psychologii, antropologii i psychiatrii. Przy okazji profilerzy obalą kilka mitów związanych ze swoim zawodem. Bowiem przypadki, w których portret psychologiczny doprowadza do ujęcia zbrodniarza, to w ich pracy sytuacje wyjątkowe. Najczęściej profil pomaga w zawężeniu grupy podejrzewanych osób albo powiązaniu ze sobą kilku nierozwiązanych spraw. Obok rozmów z seryjnymi mordercami widzowie usłyszą też relacje świadków, zeznania ścigających ich policjantów, a także poznają dokumentację procesową popełnionych zbrodni.

Portret przestępcy  (ang. Criminal Mindscapes)
Premiera: w sobotę, 5 stycznia, o godz. 21.30 na kanale ID
Emisja kolejnych odcinków: soboty, o godz. 21.30

© 2013-2020 by SN2.EU