niedziela, luty 25, 2024
piątek, 18 sierpień 2023 19:48

Nadciśnienie tętnicze – jaka dieta może pomóc je zredukować?

Nadciśnienie tętnicze Nadciśnienie tętnicze Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi może mieć zróżnicowane przyczyny. W razie pojawienia się takiej dolegliwości ważna jest również odpowiednia dieta. W jaki sposób może ona poprawić wyniki i zredukować nadciśnienie?

 

  • Dieta DASH przeznaczona na nadciśnienie

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest szeroko zalecana w leczeniu nadciśnienia. 

W takiej diecie wykorzystuje się owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, białka i niskotłuszczowe produkty mleczne. Sprzyja ona również zmniejszeniu spożycia sodu, który może powodować podwyższone ciśnienie.

Taką dietę można prowadzić samodzielnie albo rozwiązaniem w takiej sytuacji może być dieta pudełkowa Jastrzębie Zdrój - https://likeat-cateringdietetyczny.pl/dieta-pudelkowa-jastrzebie-zdroj/ to jedno z miast, w którym można zamówić taką dietę wraz z dowozem pod wskazany adres.

  • Zmniejsz spożycie soli

Ogranicz spożycie żywności o wysokiej zawartości soli, która zawiera w sobie sód. Obecna jest ona w wielu produktach, takich jak żywność przetworzona, zupy w puszkach, słone przekąski i fast foody. 

  • Zwiększ spożycie pokarmów bogatych w potas i magnez

Potas pomaga przeciwdziałać wpływowi sodu na ciśnienie krwi. Włącz do swojej diety pokarmy bogate w potas, takie jak banany, pomarańcze, awokado, pomidory, zielone warzywa liściaste, ziemniaki i fasola. 

Te pokarmy mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej równowagi elektrolitów i wspierać regulację ciśnienia krwi, dlatego też dobra dieta na nadciśnienie powinna na nich bazować.

Dodatkowo warto wskazać, że także magnez odgrywa rolę w regulacji ciśnienia krwi. Spożywaj pokarmy bogate w magnez, w tym zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i ryby.

  • Skoncentruj się na błonniku

Zwiększ ilość błonnika w swojej diecie, spożywając produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, rośliny strączkowe i orzechy. 

Błonnik pomaga obniżyć ciśnienie krwi, promując zdrowe trawienie i obniżając poziom cholesterolu, dlatego ma on kluczowe znaczenie dla zdrowia układu krążeniowego.

  • Ogranicz tłuszcze nasycone i trans

Zmniejsz spożycie tłuszczów nasyconych znajdujących się w tłustym mięsie, pełnotłustych produktach mlecznych i smażonych potrawach. Unikaj tłuszczów trans znajdujących się w przetworzonej i smażonej żywności, margarynie i komercyjnych wypiekach. 

Zamiast tego wybierz zdrowsze tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy i nasiona, które są korzystne dla układu krwionośnego i dla serca.

  • Zmniejsz spożycie alkoholu

Jeśli pijesz alkohol, rób to z umiarem, ponieważ alkohol również ma niekorzystny wpływ na poziom ciśnienia krwi.

  • Ogranicz spożycie kofeiny

Chociaż wpływ kofeiny na ciśnienie krwi różni się u poszczególnych osób, zaleca się umiarkowane spożycie napojów zawierających w swoim składzie ten związek. 

  • Utrzymuj zdrową wagę

Warto także wskazać, że osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi poprzez zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną może obniżyć ciśnienie krwi.