sobota, 25 kwiecień 2020 11:48

Poznaj sprawdzone sposoby na pamięć i koncentrację

Sposoby na koncentrację Sposoby na koncentrację

Zazwyczaj o pamięci i koncentracji mówi się w kontekście nauki w szkole i na studiach. Jednak potrzebne są one praktycznie cały czas w naszym życiu codziennym.

 

Mając dobrą pamięć, sprawniej zrobi się zakupy, bez konieczności kilkukrotnego wychodzenia z domu po zapomniane produkty. Natomiast koncentracja pozwala na szybsze i efektywniejsze wykonywanie zadań w pracy. Niestety czasami zdarza się tak, że zarówno koncentracja, jak i pamięć są okresowo słabsze. Co wpływa na taki stan rzeczy? Czy można sobie jakoś pomóc w tym zakresie?

Dlaczego pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją?

Kłopoty z pamięcią i koncentracją zazwyczaj kojarzą się z podeszłym wiekiem. I faktycznie, wraz z upływem lat pogarszają się one i trudniej zapamiętać niektóre rzeczy, ale i przywołać wspomnienia. Trudności może sprawiać również koncentracja. Również osoby młodsze mogą mieć z tym problem. Tutaj przyczyną może leżeć w stresującym i napiętym trybie życia. Może to bowiem prowadzić do przemęczenia. Jak się okazuje, duży wpływ na zdolność zapamiętywania ma także odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna ona być bogata w składniki, które wspomogą funkcjonowanie mózgu. Problematyczne może okazać się także korzystanie z różnego rodzaju ułatwień, które „rozleniwiają” pamięć. Przykładem mogą tu być wszelkiego rodzaju elektroniczne gadżety mające na celu wyręczyć nas w zapamiętywaniu np. dat ważnych spotkań.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Czy jesteśmy zatem skazani na coraz gorszą pamięć? Jak się okazuje, są specjalne ćwiczenia na koncentrację i pamięć, które znacznie wpływają na ich polepszenie. Co zatem robić? Ciekawym pomysłem na stymulację tych umiejętności są wszelkiego rodzaju zabawy typu memory. Tę grę znają już najmłodsze dzieci. Polega na odnajdywaniu takich samych obrazków wśród talii rozłożonej na stole. Powinny one być rozłożone tak, aby gracz nie widział ilustracji. Innym ćwiczeniem, które jest chętnie wykonywane, jest zapamiętywanie ciągu słów przy wykorzystaniu metody skojarzeń. Dla osób o bardziej ścisłych umysłach treningiem może być rozwiązywanie zagadek logiczno-matematycznych.

Co jeszcze pomoże poprawić pamięć i koncentrację?

Jak poprawić pamięć – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Czy można zrobić coś więcej niż tylko ćwiczenia? Oczywiście, że tak. Warto dużo czytać książek, które wpływają pozytywnie na pracę mózgu. Poleca się również rozwiązywanie krzyżówek, które stymulują umysł i pozwalają jednocześnie na poszerzanie swojej wiedzy.

W celu polepszenia pamięci, warto też przyjrzeć się swojej diecie. Powinna ona być bogata w kwasy omega, które znajdują się między innymi w rybach i olejach roślinnych. W diecie nie może zabraknąć też węglowodanów pozyskiwanych np. z pieczywa czy kaszy. To właśnie z nich powstaje najlepsze paliwo dla mózgu. Oprócz tego w jadłospisie powinno znaleźć się miejsce również dla jajek bogatych w lecytynę. Substancja ta wpływa na poprawę pracy układu nerwowego. Oprócz tego warto jeść dużo warzyw, które dostarczą cynku, magnezu oraz krzemu.

© 2013-2020 by SN2.EU