poniedziałek, 29 sierpień 2016 09:39

USG jąder - gdy boli po urazie i nie tylko

Rak jąder atakuje coraz młodszych mężczyzn. W Polsce każdego roku wykrywa się kilkaset przypadków tego nowotworu. Im wcześniej zostanie on zdiagnozowany, tym większe szanse na jego całkowite wyleczenie. Dlatego, jeśli tylko mężczyzna zauważy w ich obrębie zmiany lub zacznie odczuwać ich bolesność, powinien natychmiast udać się do specjalisty, który zleci badanie USG jąder. Kiedy jeszcze należy je wykonać? Jak się przygotować do badania oraz jak ono przebiega?

 

Kiedy należy wykonać USG jąder?

Jądra to męskie gruczoły płciowe. Służą one do wytwarzania plemników i decydują o płodności mężczyzny. Gdy ich funkcjonowanie zostanie zaburzone, może odbić się to negatywnie na zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym mężczyzny.

Dlatego ważna jest jak najszybsza reakcja - zarówno w przypadku, kiedy dojdzie do urazu, jak i wtedy, gdy pojawią się następujące objawy:

-ból jąder,
-powiększenie moszny,
-wyczuwany guz jądra lub najądrza,
-wyciek z cewki moczowej,
-twardość jądra,
-zmiana powierzchni jądra,
-odczuwanie dyskomfortu w podbrzuszu.

Objawy te mężczyzna może sam stwierdzić na podstawie obserwacji jąder, jak i samobadania. Istnieje jednak lista pilnych wskazań medycznych do jego wykonania. Znajdują się na niej następujące problemy:

-zapalenie jądra lub najądrza,
-powiększenie się jądra,
-wodniak jądra,
-żylaki powrózka nasiennego,
-guz jądra.

USG jąder jest też wskazane w przypadku, gdy zostanie wykryta obecność guza. Wówczas wykonuje się je w celu oceny:

-charakteru zmiany – lita, płynna, mieszana;
-dokładnej lokalizacji zmiany.

Znajduje ono również swoje zastosowanie, jeśli zachodzi podejrzenie obecności:

-wodniaka guza jądra,
-wodniaka najądrza,
-torbieli nasiennych,
-żylaków powrózka nasiennego.

USG jąder wykonywane jest także w przypadku diagnostyki: niepłodności i obrzęku moszny. Ponadto daje ono pełen obraz zmian pourazowych. Stosuje się go także przy ustaleniu położenia jąder w przypadku wnętrostwa.

Tego typu badanie pozwala bliżej przyjrzeć się powstałemu urazowi. Poza tym dzięki niemu łatwiej rozpoznać zmiany nowotworowe. Metoda ta stosowana jest również, aby wyeliminować stany zapalane lub skręt jąder. Do badania nie są potrzebne żadne szczególne przygotowania. Jedynie - jeśli było ono już wcześniej wykonywane, pacjent powinien mieć ze sobą niezbędną dokumentację.

Przebieg badania

W czasie jego przeprowadzania wykorzystuje się specjalne dźwięki o wysokiej częstotliwości (ultradźwięki). Pomagają one lepiej i w pełni zbadać narządy.

USG jąder wykonuje się przy użyciu specjalnego aparatu z głowicą emitującą owe ultradźwięki i rejestrują echo odbijające się od badanych struktur. Badanie odbywa się na leżąco. Lekarz może poprosić też o przyjęcie pozycji stojącej lub wykonanie tak zwanej próby Valsalvy polegającej na wstrzymaniu oddechu.

W trakcie badania ocenie podlegają takie cechy, jak:

-wielkości jąder i najądrzy,
-echogeniczności miąższu tych narządów,
-obecność zmian patologicznych, takich jak: torbiele, guzki, zwapnienia.

Bólu jąder – bez względu na przyczynę jego powstania – nigdy nie należy lekceważyć. Nieprawidłowości i urazy w tym obszarze mogą doprowadzić do bezpłodności, stać się przyczyną wielu innych groźnych schorzeń, ale również być oznaką choroby nowotworowej. Dlatego, gdy tylko ból pojawi się, nie wolno zwlekać z wizytą u specjalisty w celu wykonania badania USG jąder i podjęcia dalszych działań, prowadzących do przywrócenia im pełnej sprawności.

Źródło: GabinetUSG.com.pl

Wyświetlony 1475 razy
© 2013-2019 by SN2.EU