środa, 04 lipiec 2018 19:30

Pomagamy wybrać laptop do pracy graficznej

Wszystkim, którzy nie są na bieżąco z nowoczesnymi technologiami zdawać się może, że obecnie dostępne na rynku laptopy są do siebie podobne, a więc każdy z nich zastosować można zarówno do pracy biurowej jak i do rozrywki. Wcale jednak nie jest to prawdą.

W poniższym artykule zwrócimy uwagę na parametry, którym należy się przyjrzeć decydując się na laptop, który mamy zamiar wykorzystać do pracy przy tworzeniu grafiki komputerowej i jej obróbce.

Jak radzi przedstawiciel reprezentujący serwis laptopów z Krakowa; graficy zainteresowani zafundowaniem sobie takiego sprzętu powinni przede wszystkim sprawdzić jaka jest wydajność procesora, ponieważ to on w znacznej mierze będzie odpowiedzialny za sprawność i szybkość działania poszczególnych aplikacji graficznych, a co za tym idzie za efektywność naszej pracy.

Na chwilę obecną najbardziej popularne są układy cztero- oraz ośmiordzeniowe produkowane przez firmy Intel lub AMD. Gwarantują one wysoką szybkość pracy z urządzeniem przenośnym oraz - poprzez zastosowanie efektywnie szybkiej wentylacji - nie przyczyniają się do zbytniego nagrzania nagrzania wnętrza użytkowanego przez nas komputera.


Bardzo ważną jest odpowiednio dobrana pamięć RAM. W laptopie, który zamierzamy pozyskać powinno jej być od 16 do 32 gigabajtów, ponieważ właśnie taka ilość jest realną sznsą na profesjonalną obróbkę grafiki, przetwarzanie danych, czy też rejestrowanie naszych projektów w pamięci komputera. Bądźmy świadomi, że mimo swoich niewielkich gabarytów zdecydowana większość urządzeń przenośnych może uzyskać opcje powiększenia pamięci urządzenia montując dodatkową kość pamięci na płycie głównej. Możemy więc wstępnie zaoszczędzić posiadane na chwilę obecną fundusze nabywając laptop wyposażony w 4-8 GB pamięci RAM, a potem, gdy potrzeby będą większe rozbudować ją dwu- lub czterokrotnie. 
Pilnie należy też spojrzeć na właściwej jakości ekran urządzenia, które zapewniać ma nam dobre warunki do pracy.

Ponieważ najczęściej będzie ono używane przez kilka do kilkunastu godzin dziennie, powinniśmy pamiętać, aby matryca ekranu była matowa. Dzięki temu mniejsza ilość światła sztucznego i promieni słonecznych będzie się w niej odbijać. Fakt ten poskutkuje mniejszym zmęczeniem oczu oraz możliwością dłuższej efektywnej pracy w lepszych warunkach, co w zawodzie grafika jest bardzo ważne. Proponujemy też wnikliwe przyjrzenie się specyfice zamontowanych podzespołów monitora na stronie producenta lub też bezpośrednie skontaktowanie się z przedstawicielem sklepu, w którym przewidujemy kupić laptopa celem sprawdzenia jakości kolorów, a więc określenia czy będzie istniała możliwość uzyskania obrazu w najbardziej zbliżonych do rzeczywistości odcieniach. Może to bowiem przesądzić o naszym sukcesie lub niepowodzeniu w branży w sytuacji gdy drukujemy dla klientów materiały informacyjne lub promocyjne.


Najbardziej interesujące jest to, że, pomimo pozorów jakie sprawia, nie ma ona pierwszorzędnego znaczenia w nabywanym urządzeniu, dlatego,że służy ona często do przedstawiania w grach komputerowych obrazów renderowanych w czasie rzeczywistym. Zarówno początkujący jak i doświadczeni graficy mogą więc mogą poczynić pewne oszczędności wyposażając laptop w ten komponent, kupując wysokiej jakości tablet z rysikiem lub zaopatrując się w niezbędne oprogramowanie zamiast inwestować w kartę graficzną, której możliwości nie będą w pełni wykorzystywane w codziennej pracy.

© 2013-2020 by SN2.EU