wtorek, 23 styczeń 2018 11:45

Jak przetestować łącze? Speed test internet

Parametry łącza internetowego są uzależnione od wielu czynników. Może się zdarzyć, że nie osiąga się satysfakcjonującej wydajności. Jak sprawdzić, czy internet działa prawidłowo? Wystarczy wykonać specjalny test łącza.

 

 Jak przetestować łącze internetowe?

Wydajność internetu w bardzo prosty sposób mierzy speed test internet. Wystarczy kliknąć przycisk „Start”, by w ciągu kilkudziesięciu sekund uzyskać cztery podstawowe parametry łącza internetowego, czyli prędkość pobierania danych (download), prędkość przesyłania danych (upload) oraz ping i jitter. Jeśli wyniki testu będą zaskakujące, test można wykonać jeszcze raz, klikając przycisk „Ponownie”.

Jak odczytać wyniki testu?

Odczytanie wyników testu łącza laikowi może sprawiać pewne kłopoty. W rzeczywistości nie jest to jednak trudne. Jeśli chodzi o prędkość pobierania i wysyłania danych, speed test internet podaje je w Mbps (czyli w megabitach na sekundę). Chcąc uzyskać informację o transferze w megabajtach na sekundę, należy podzielić uzyskaną wartość przez 8. Ping i jitter to parametry łącza, które określają jego stabilność. Prezentowane są one w milisekundach. Pierwszy z nich określa opóźnienie między wysłaniem a otrzymaniem pakietu danych, natomiast drugi – zmienność tego opóźnienia. W przypadku, w którym ping wynosi poniżej 80 ms, a jitter poniżej 40 ms oznacza to, że łącze jest stabilne i można z niego bez problemu korzystać, np. przy rozgrywkach sieciowych oraz przy oglądaniu filmów.

               

Wyświetlony 762 razy
© 2013-2019 by SN2.EU