wtorek, 23 luty 2016 13:30

7 super aplikacji do nauki języków obcych

Wybór na rynku aplikacji webowych do nauki języków obcych jest bardzo duży. Praktycznie każdy może coś dla siebie wyszukać. Dostępne są zarówno aplikacje dla dzieci jak i dla dorosłych, te bezpłatne i płatne. Najwięcej aplikacji dostępnych jest do nauki języka angielskiego, chociaż nie brakuje światowych gigantów oferujących edukację wielojęzyczna. Większość aplikacji oferuje angielski od podstaw, chociaż spotkać można również aplikacje przygotowane z myślą wyłącznie o osobach zaawansowanych.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji mobilnych, które polecane są w środowisku uczniów jest FluentU. To niecodzienne oprogramowanie, dzięki któremu nauczysz się wielu słówek jak i poćwiczysz rozumienie ze słuchu. Za pomocą ćwiczeń, które aplikacja proponuje utrwalisz pisownię jak i wyćwiczysz poprawne konstrukcje gramatyczne. Aplikacja bazuje na krótkich fragmentach różnorodnych nagrań. Pośród filmików i podcastów znaleźć można fragmenty teledysków, wywiadów, wiadomości, czy prognozy pogody. Duże zróżnicowanie materiału video pozwala na doskonalenie słownictwa z różnych dziedzin życia. Ciekawą opcją FluentU jest możliwość obejrzenia materiałów z mediateki wraz z napisami. Napisy są idealne dla początkujących, jak też odpowiadają za utrwalenie właściwej pisowni. Unikalna funkcją aplikacji jest interaktywność poszczególnych słówek pojawiających się w wypowiedziach w materiale audio i wideo. Towarzyszące ćwiczenie do scenek i sytuacji przedstawionych na materiale medialnym utrwalają poznane słówka i wypowiedzi. Wiele z nich polega na uzupełnieniu informacji pojawiających się w nagraniu, bądź na odpowiedziach na pytania odnośnie poruszanych kwestii. Tym sposobem ćwiczymy również płynność wypowiedzi. Zalet FluentU jest wiele więcej niżeli wymienione. To niezwykle nowoczesna i multimedialna aplikacja, która wpada w gust młodzieży, ale nie tylko. Dzięki zadaniom można poznać język właściwy, używany, niekoniecznie ten podręcznikowy, a bardziej potoczny, z jakim przychodzi się nam zmierzyć na co dzień. Począwszy od prezentowanych sytuacji bardzo przyziemnych aż po scenki wyszukane możemy poznawać angielski poprzez kontekst - podaje preply.com (firma oferujaca m.in. angielski od podstaw)

Kolejną z aplikacji godnych polecenia jest Rosetta Stone. Darmowe są jedynie lekcje pokazowe, jednak to aplikacja  w jaka warto zainwestować. Unikalność aplikacji tkwi w metodzie nauczania od ogółu do szczegółu. Liczne zadania towarzyszące mini lekcjom utrwalają wiedzę poprzez skojarzenia słowne i liczne grafiki, które przypominają popularną zabawę w kalambury i rebusy. Intuicyjna obsługa aplikacji zapewnia jej popularność również u osób których interesuje angielski od podstaw. Doskonalenie słownictwa poprzez zaznajamianie się z kolejnymi słówkami z danej dziedziny, umożliwia jakościową naukę. Nazewnictwo aplikacji nie jest tutaj przypadkowe. Rosetta przypomina naukę na planie rozety, gdzie idąc coraz dalej poszerzamy swoją wiedzę coraz bardziej.  Dołączając do Rosetta Stone dołączamy do tysięcy osób z całego świata, które wierząc w skuteczność metody nauczania wybrały właśnie tę aplikację, cieszącą się nie byle jaka renoma na rynku. Mimo iż jest to produkcja amerykańska to idealnie nadaje się do nauki angielskiego.

Wschodząca gwiazda – Duolingo. Aplikacja Duolingo powstała przypadkiem w wersji jaka jest obecnie dystrybuowana. Początkowo miała być grą słowną i aplikacją rozwijającą słownictwo poprzez rywalizację jej użytkowników. Aktualnie Duolingo przyjęło się na rynku z dużym zainteresowanie, co zaś przyczyniło się do rozrostu aplikacji i wzbogacenia jej wieloma dodatkowymi funkcjami i rozmaitymi kursami jakie można wybrać, również pod kątem języków obcych przybyło propozycji.

Jeśli interesuje Cię angielski od podstaw warto przetestować aplikacje o nazwie MindSnack. Ciekawa grafika oraz formuła gry online polegającej na zbieraniu ciasteczek i pokonywaniu kolejnych trudności, konkurencji wybranymi stworkami, bohaterami aplikacji sprawiają, że w szybkim tempie opanujesz podstawowe słownictwo. To popularna aplikacja wśród dzieci. Swoją formułą nauki zachęca do ćwiczenia i pokonywania kolejnych etapów zabawy. Niestety obsługa aplikacji wymaga znajomości angielskiego. Pierwsze etapy są darmowe w ramach wersji demonstracyjnej, za kolejne należy uiścić opłatę.

Interesującą pozycją między rozmaitymi aplikacjami jest Babbel. To niesamowite oprogramowanie, które wspierane i rozwijane jest dzięki użytkownikom. By dołączyć do Babbel należy liczyć się z przejściem testu sprawdzającego wiedzę. To doskonała aplikacja dla fanów Google+. Bardzo podobna nawigacja oraz szata graficzna zapewniają swobodne poruszanie się aktywnym użytkownikom G+. jednak to nie grafika, ani forma wyróżniają Babbel a skuteczna metoda ćwiczeń. Ćwiczenia skupione są w zestawy tematyczne poruszające zarówno sferę słowną, gramatyki jak i ćwiczące wymowę, pisownię i rozumienie. Poza podstawowymi lekcjami serwowanymi w  ramach danego poziomu kursu dostępne są także dodatki w postaci quizów i gier słownych.

Godną uwagi aplikacją mobilną o charakterze edukacyjnym jest Busuu. To przyszłościowe oprogramowanie, bowiem bazuje na samodoskonalącej się społeczności. Szukając osób na podobnym poziomie zaawansowania, wiedzy chętnych do wzajemnych ćwiczeń, sprawdzania się i rywalizacji warto sięgnąć po Busuu. Aplikacja skupia uczniów z całego świata. Możemy się razem z innymi uczyć, wymieniać materiałami, tworzyć ćwiczenia, zadania dla innych jak i podejmować wyzwanie wykonując dodawane przez innych zestawy ćwiczeń, fiszek. Rozmaite formy, opcje nauki stwarzają miejsce dla każdego niezależnie od potrzeb. Tutaj poznasz angielski od podstaw, ale nie tylko angielski i nie tylko na poziomie podstawowym.

Dość popularną i to nie bez powodu aplikacją webową do nauki angielskiego jest amerykańska produkcja Memrise. Oparta na mnemotechnikach aplikacja oferuje bogate zestawy fiszek wraz z ćwiczeniami utrwalającymi. Zapewnia także kompletne kursy języka z unikalną funkcją pobrania na własny smartfon, tablet. Kursy te można odtworzyć również offline co przydaje się przede wszystkim w podróży, wszędzie tam gdzie trudno dostępny jest internet. Memrise to bardzo rozbudowane oprogramowanie służące doskonaleniu przede wszystkim słownictwa jednak nie tylko na słownictwie skupionego, bowiem wiele z ćwiczeń poświęconych jest gramatyce.

Duolingo to kolejna z propozycji najlepszych aplikacji mobilnych. Wyjątkowo interesująca poprzez współzawodnictwo i społeczność jaka współtworzą użytkownicy. Wzajemna możliwość ocen jak również pokonywania kolejnych etapów nauki przypomina po części grę komputerową, czym zachęca wielu, zwłaszcza młodych uczniów angielskiego. Różnorodność kursów od podstawowego po zaawansowany dba o całościowy rozwój kompetencji językowych. Prócz angielskiego z Duolingo można uczyć się również wielu innych języków. Podobnie jak większość aplikacji wymaga wniesienia opłaty abonamentowej. Jeśli jednak nie jesteś pewien czy to dobra pozycja dla Ciebie dostępne są darmowe etapy wstępne.

Podsumowując ilość aplikacji stworzonych z myślą o nauce języka angielskiego jest bardzo dużą. Każda z aplikacji jest nieco inna mimo iż wszystkim przyświeca ten sam cel. przy pomocy różnych aplikacji możemy ćwiczyć poszczególne umiejętności. To niezwykle praktyczna pomoc, zawsze pod ręką i jednocześnie efektywne narzędzie do zdobywania wiedzy językowej. Nauka z aplikacją to również okazja do poznania wielu osób, które tak samo jak my sami uczą się angielskiego i chętnie posłużą nam doświadczeniem i wiedzą, wsparciem.

Więcej o aplikacjach na portalu Forsal.pl

Autor: Preply.com, 2016

Wyświetlony 1936 razy
© 2013-2019 by SN2.EU