poniedziałek, 30 listopad 2015 13:45

Korzyści i zagrożenia z zastosowania automatyki przemysłowej

Ciężko wyobrazić sobie nowoczesne przedsiębiorstwo produkcyjne, które nie korzysta z zalet automatyki przemysłowej. Docelowo automatyka ma za zadanie wprowadzenie usprawnień w celu ulepszenia procesu produkcyjnego. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści i w dzisiejszych czasach stosowanie go jest tak naprawdę koniecznością, aby nie odstawać na tle konkurencji.

Z pewnością jedną z nich jest zwiększenie wydajności linii produkcyjnych. Inwestycja w specjalistyczne maszyny, które znacznie odciążają człowieka, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie go zastępują pokazuje jak bardzo można przyspieszyć proces produkcyjny.

W niektórych branżach właściwie niemal od początku do końca produkt jest wytwarzany i pakowany na taśmie produkcyjnej. Czas potrzebny do jego wykonania jest ograniczany do minimum. Żaden inny sposób nie dałby takiego efektu końcowego. Z kolei zwiększenie efektywności wiąże się ze zmniejszeniem kosztów. To kolejna dobra wiadomość, gdyż zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można zainwestować w dalszy rozwój firmy.

Widać zatem, że automatyzacja niezwykle pozytywnie wpływa na funkcjonowanie firmy. W dodatku jej zastosowanie wpływa również na łatwiejszą kontrolę zakładu. Za pomocą komputera jesteśmy w stanie w każdej chwili monitorować przebieg produkcji, co znacznie ułatwia rozplanowanie kolejnych zleceń. Zarządzanie produkcją nie jest proste jednak posiadając wszystkie niezbędne informacje dostępne za pomocą jednego kliknięcia myszki nie stanowi to już tak dużego kłopotu. Wszystko oczywiście zależy w tym przypadku od zaawansowania automatyki jaką zastosowaliśmy jednak elementy kontrolne powinny zawsze być instalowane na liniach produkcyjnych. Tak sprawnie działający mechanizm daje firmie możliwość znacznie szybszego rozwoju i poszukiwania nowych kierunków działania. Otwarcie się na rynki zagraniczne, rozbudowa zakładu, rozszerzenie działalności o inne dziedziny to tylko kilka z wielu możliwości jakie stają przed nami otworem.

Niestety nie ma systemu, który posiada jedynie same zalety. Również automatyzacja ma swoje minusy. Nie do końca można nazwać to zagrożeniami jednak warto zwrócić uwagę, że jej ciągły rozwój powoduje, że w perspektywie czasu może się okazać, że czynnik ludzki może być niemal całkowicie wyeliminowany. Pracownicy firm produkcyjnych obawiają się, że co jakiś czas może dochodzić do kolejnych zwolnień z powodu likwidacji stanowisk. Trzeba przyznać, że taka możliwość istnieje i obawy są uzasadnione. Teoretycznie automatyka ma jedynie wesprzeć człowieka w jego pracy jednak jej dynamiczny rozwój może mieć o wiele dalej idące skutki. Wadą automatyzacji jest również wysoki koszt jaki trzeba ponieść na jej wdrożenie. Oczywiście jest to jednorazowy wydatek jednak nie każdego stać na to, aby zainwestować tak duże pieniądze. Taka firma od razu jest na straconej pozycji względem dużych firm, które już działają w sposób w pełni zautomatyzowany. Również koszt eksploatacji jest nieco większy, gdyż zastosowane podzespoły są dość drogie. Tu jednak ważna jest różnica między kosztami, a zyskami. To zrozumiałe, że eksploatowane maszyny wymagają regularnych przeglądów czy to te zautomatyzowane, czy też te mniej zaawansowane technologicznie.

Autorem artykułu jest firma Automatik - pełna oferta firmy znajduje się na stroniehttp://przemyslowa-automatyka.com.plhttp://przemyslowa-automatyka.com.pl - szybko, tanio i solidnie.

Wyświetlony 1846 razy
© 2013-2019 by SN2.EU