poniedziałek, 20 kwiecień 2015 09:18

Komórka na podsłuchu – jak sprawdzić czy rozmowy są kontrolowane?

Rozwój technologiczny zapewnia nam złudzenie bezpieczeństwa. Gdziekolwiek się znajdujemy, możemy szybko skontaktować się z bliskimi czy też wezwać pomoc. Jednak ten luksus posiada także drugą stronę medalu – tak naprawdę wiele osób nie wie, że może znajdować się na podsłuchu i przypadkowo zdradza poufne informacje.


Kto i dlaczego nas szpieguje?
Można się zastanawiać – po co ktoś miałby nas szpiegować? Przecież ja i tak nic nie wiem! Prawda jest taka, że każdy posiada jakąś wiedzę, którą inni mogliby chcieć pozyskać. Podsłuchiwać nas może praktycznie każdy – żona, która boi się, że jej mąż jest wiarołomny czy też kumpel, pracujący dla konkurencyjnej firmy, chcący pozyskać dane o najnowszej strategii działań. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pozornie błahe informacje, mogą być dla innych doskonałą pożywką i zostać tym samym wykorzystane przeciwko nas. A korzyści dla podsłuchującego bywają ogromne – pozwalają na zwiększenie zysków lub uzyskanie chociażby korzystnych warunków umowy czy też rozwodu.

Jak zabezpieczyć swój telefon?
Możesz ograniczyć możliwość podsłuchu i wykradania poufnych informacji z Twojego telefonu dzięki prostym metodom. Przede wszystkim zabezpiecz swój telefon hasłem. Po usunięciu blokady ekranu trzeba będzie wprowadzić hasło (ciąg znaków lub sekwencję ruchów), dzięki czemu nikt niepowołany nie zdoła dostać się do danych. Dodatkowo ogranicz dostęp zainstalowanym aplikacjom – szczególnie, jeśli do ich instalacji dodatkowo użyłeś konta pocztowego lub profilu w social mediach. Oprócz tego dbaj o to, aby Twój telefon nie był podłączony 24 h na dobę do sieci WiFi, GPS lub NFC. Wszelkie aplikacje pobieraj jedynie z zaufanych źródeł. Takie działania zmniejszają ryzyko podsłuchu, jednak profesjonalne zabezpieczenie przed podsłuchami mogą Ci dać jedynie profesjonalne firmy.

Gdzie szukać pomocy?
Jeśli podejrzewasz, że Twój telefon znajduje się na podsłuchu – zgłoś się po pomoc. Możesz się o nią zwrócić do zaufanego serwisu telefonów komórkowych (unikaj prywatnych, chałupniczych serwisów – w takich prawdopodobnie mogą Ci założyć podsłuch, nawet jeśli go wcześniej nie miałeś!), do prywatnego biura detektywistycznego np.www.cbdio.pl czy nawet na policję. Nie próbuj sam sprawdzać, czy telefon ma podsłuch – raz, że możesz uszkodzić sprzęt, a dwa – zniszczysz dowody, na ewentualne przestępstwo. I przede wszystkim – nie zwlekaj. Nigdy nie wiadomo, kto i dlaczego mógł chcieć wykorzystać Twoje rozmowy telefoniczne.

Wyświetlony 2007 razy
© 2013-2019 by SN2.EU