poniedziałek, 09 kwiecień 2018 08:38

Jak pielęgnować obuwie skórzane?

Gdy kupujemy obuwie, które ma nam posłużyć lata, najczęściej decydujemy się na buty z naturalnej skóry. Mogą się one okazać dobrą inwestycją – wysokiej jakości buty ze skóry dotrzymają nam kroku przez wiele sezonów. Jednak sam fakt wykonania z tego materiału nie wystarczy. Obuwie trzeba pielęgnować, aby ujawniło wszystkie swoje zalety. Jak zadbać o trwałość i piękno skórzanych butów?

Pielęgnacja skórzanych butów na co dzień

Zadbane buty są naszą wizytówką. Niezależnie do tego, z czego są wykonane, powinny być zawsze czyste i schludne. Szczególnie dotyczy to eleganckich skórzanych butów, które mają być nie tylko czyste, ale też lśniące. Jak to osiągnąć? Zapytaliśmy o to eksperta w dziedzinie skórzanego obuwia z firmy Steel.

Najważniejszym punktem regularnej pielęgnacji butów skórzanych jest dokładne usunięcie zabrudzeń. Kurz, pyłki, ziarenka piasku – te wszystkie drobiny tworzą mikrozarysowania, które stopniowo pozbawiają buty blasku i osłabiają materiał. Pod tym względem skóra wykorzystywana do produkcji obuwia przypomina karoserię auta. Jedno i drugie wymaga dokładnego oczyszczania i polerowania.

Lekkie zabrudzenia można usuwać miękkimi suchymi szmatkami. Nieco trudniejsze – zwilżonymi. Po oczyszczeniu obuwie musi dokładnie wyschnąć. Gdy mamy pewność, że jest idealnie suche, przychodzi czas na pastowanie. Preparat o konsystencji wosku rozprowadzamy, używając szczotek o miękkim włosiu. Na każdym etapie pielęgnacji należy pamiętać, że skórzane buty lubią łagodne traktowanie.

Wypastowane buty należy na koniec wypolerować. Nie przystępujemy jednak do tego od razu, lecz po odczekaniu kilku godzin. Dobrą praktyką jest odłożenie butów na noc i przystąpienie do polerowania rano. Tu także przyda się szczotka o miękkim włosiu, ewentualnie ściereczka np. z flaneli.

Wyższy stopień wtajemniczenia – jak wydłużyć trwałość skórzanych butów?

Czyszczenie, pastowanie i polerowanie nie wyczerpują arsenału działań pielęgnacyjnych, jakim możemy poddać skórzane buty. Możemy przeprowadzić renowację i odżywianie. Renowacja polega na usunięciu warstw wosku nagromadzonych przez miesiące, a czasem lata. Służą do tego preparaty, które wystarczy nanieść na powierzchnię buta, a po kilku minutach usunąć suchą ściereczką.

Drugi sposób na poprawienie wyglądu i wydłużenie „życia” skórzanych butów to odżywianie. Przeprowadza się je po oczyszczeniu obuwia. Przez około 20 minut wsmarowujemy krem odżywczy, a następnie pastujemy i polerujemy zmatowiałą od preparatu skórę. Krem przywraca skórze dobry wygląd, a oprócz tego utrudnia przyjmowanie zabrudzeń, co sprzyja trwałości.

© 2013-2020 by SN2.EU