wtorek, luty 27, 2024
niedziela, 30 październik 2011 18:51

Irlandzkie urodziny Johna Jamesona

John Jameson urodził się 5 października w 1740 roku aby 41 lat później wyprodukować swoją pierwszą butelkę whiskey. Jego nazwisko do dziś zdobi każdą etykietę tego unikalnego trunku, blisko 231 lat od założenia destylarni. Inwestycja w whiskey inną niż wszystkie udała się dzięki wyznawanej przez Irlandczyka zasadzie „Sine metu” co oznacza „Bez Obaw”. Motto „Sine Metu” idealnie oddaje charakter i smak Jameson’a - to zamknięta w butelce esencja irlandzkiego ducha - wolność, otwartość i spontaniczność. 
Świętując urodziny Johna Jamesona marka rozpoczęła kampanię, w której odwołuje się do motta „Sine Metu”. Irlandzki Jameson udowadnia, że whiskey bez obaw można pić nie tylko w szklankach, ale także w shotach. 
Jameson to współcześnie numer 1 wśród irlandzkich whiskey, sprzedawany i rozpoznawalny na całym świecie. Historia tej marki ma swoje źródła w lokalnej destylarni na Bow Street w sercu Dublina, w której John Jameson dzięki najlepszym składnikom i procesowi potrójnej destylacji stworzył trunek doskonały. 
Wizją Johna Jamesona było stworzenie whiskey innej niż wszystkie. Swoją determinację w osiąganiu celów oddziedziczył po  przodkach, którzy w XVI wieku zasłynęli pościgiem i schwytaniem piratów. Za ten wyczyn zostali nagrodzeni herbem oraz mottem „Sine Metu“, co znaczy „Bez Obaw“, do dziś dnia widniejących na każdej butelce whiskey Jameson.
John zawsze doceniał swoich pracowników, wychodził bowiem z założenia, że tylko szczęśliwi ludzie potrafią wyprodukować naprawdę dobrą whiskey. Dlatego często można było go spotkać w tawernach nieopodal destylarni popijającego z podwładnymi swój trunek, niejednokrotnie dzielił się z nimi swoimi dochodami.  Dzięki temu nawiązywała się między nimi przyjaźń i wspólna pasja tworzenia. Na cześć swoich pracowników umieścił na etykiecie podobiznę 2 braci bliźniaków-osiłków, którzy potrafili unieść na swych barkach wypełnioną po brzegi beczkę z Jameson’em.
Aby uzyskać wyjątkowo łagodny smak oraz zapewnić najwyższą jakość, John Jameson zainwestował w najlepszą jak na owe czasy dostępną technologię destylacji i profesjonalne magazyny do dojrzewania whiskey. John Jameson zyskał renomę dzięki swojemu rzemiosłu oraz wadze, jaką przykładał do dojrzewania, w czasach kiedy większość whiskey była sprzedawana w postaci czystej. 
Jego podejście zapoczątkowało tradycję produkcji whiskey wysokiej jakości. Po dziś dzień Master Distiller jest przekonany, że mieszanie ze sobą lekkich i bardziej tradycyjnych destylatów daje w efekcie jego trunkowi łagodny smak i jakość, które są doceniane na całym świecie.