sobota, grudzień 09, 2023
czwartek, 25 styczeń 2018 13:12

Suchy lód do drinków

Suchy lód kojarzy nam się przede wszystkim z zaawansowanymi eksperymentami w laboratoriach naukowych. W ostatnich latach suchy lód zaczął być wykorzystywany również poza nimi. Dużą popularność zyskał sobie w gastronomii, to właśnie dzięki niemu prężnie rozwija się kuchnia nowoczesna i molekularna. Suchy lód coraz częściej pojawia się również na różnego rodzaju imprezach. W czym tkwi sekret jego popularności i w jaki sposób można go wykorzystać?

 

Suchy lód na imprezie – jak go wykorzystać?

Suchy lód sprawdzi się zarówno na imprezie plenerowej, jak i takiej, która odbywa się we wnętrzu lokalu. Może mieć zastosowanie praktyczne, ale i stać się jedną z atrakcji w czasie całej imprezy. Suchy lód często wykorzystywany jest do podtrzymywania świeżości żywności, a także niskiej temperatury potraw, które tego wymagają np. lodów czy galaret, które są wystawione na stołach. Suchy lód jest też ciekawym dodatkiem do drinków (suchy lód nie może być bezpośrednio dodany do jedzenia czy drinka, muszą być do tego użyte specjalne akcesoria). Oprócz tego, że błyskawicznie schładza płyn w szklance czy kieliszku, daje również ciekawe efekty wizualne – drinki dymią i wyglądają jakby parowały. Coraz więcej osób specjalizuje się także w przygotowywaniu drinków molekularnych, w których wykorzystuje ciekłego azotu, co w połączeniu z uzyskaną przy pomocy suchego lodu „mgiełką” daje spektakularne efekty.

Efekt „dymienia” można też wykorzystać w czasie wykonywania zdjęć. Ciekawie będzie on się prezentował na zdjęciach z imprezy, ale także na zdjęciach ślubnych czy plenerowych.

W jaki sposób bezpiecznie używać suchego lodu?

Suchy lód musi być używany zachowaniem wysokiej ostrożności. Nie można dodawać go bezpośrednio do żywności czy napojów. Do przygotowania drinków używa się specjalnych mieszadełek, do których wkłada się suchy lód. Takie mieszadełka można znaleźć między innymi na stronie elod.pl. Trzeba również pamiętać o tym, że suchy lód musi być przechowywany w specjalnych pojemnikach oraz nie można dotykać go gołymi rękami, ani zbyt długo przebywać przy otwartym pojemniku.