środa, grudzień 06, 2023
poniedziałek, 02 grudzień 2013 17:16

Co Polacy piją na święta?

Już niebawem święta i sylwester. Będziemy wznosić toasty za pomyślny nowy rok. W tym okresie rotuje sprzedaż alkoholu z niemalże każdego segmentu. Jakie alkohole podbijają serca Polaków w tym okresie, a jakie schodzą na dalszy plan? Co stawiamy na stole i czy coś się zmieniło w tym względzie na przestrzeni ostatnich lat? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela Polska Rada Winiarstwa i jej członkowie, którzy w okresie świątecznym mogą liczyć na znaczący wzrost sprzedaży swoich produktów.


Podczas Świąt Bożego Narodzenia i w czasie karnawału na polskich stołach coraz częściej królują różnego rodzaju wina. Wpisuje się to w ogólną zmianę wzorca konsumpcji w Polsce, czyli coraz częstszym zastępowaniu mocniejszych alkoholi słabszymi. Struktura konsumpcji alkoholi zmienia się wraz ze zmianą postaw i gustów konsumentów. Zyskują tu przede wszystkim wina. Nie ma się co temu dziwić, gdyż wina to trunki szlachetne, idealnie pasujące do odświętnego nastroju i potraw bożonarodzeniowych - podkreśla Elżbieta Pawłowska Dyrektor Biura Polskiej Rady Winiarstwa.

Trend ten znajduje odzwierciedlenie w badaniach. Rynek wina to trzecia co do wielkości kategoria rynku alkoholi. Obok wina drugim segmentem dynamicznie wzrostowym są i będą alkohole „poza-wódczane”.

Wino na co dzień i od święta
Jakie konkretnie wina sprzedają się najbardziej w okresie świąteczno-karnawałowym? Jak pokazują badania CMR Retail Metria, w kanale handlu tradycyjnego w ciągu roku sprzedają się przede wszystkim wina owocowe. Jednak w samym okresie świąteczno-karnawałowym ich sprzedaż dość znacznie spada na rzecz innych kategorii win. Szczególnie w grudniu popularnością cieszą się przede wszystkim wina musujące, półsłodkie i półwytrawne stołowe wina gronowe oraz, przez wzgląd na porę roku, wina grzane - informuje Kondrad Działek, Dyrektor Marketingu, Jantoń S.A Sp.K. Potwierdzają to badania CMR Retail Metria z ostatnich dwóch lat (2011r. i 2012r.), które pokazują również, że w okresie świątecznym wina musujące i szampany mają ponad 25% udział w ogólnym wolumenie sprzedaży win. W grudniu 2012 r. na drugim miejscu odpowiednio z wynikiem 21,0% uplasowały się wina stołowe.

Można zatem śmiało stwierdzić, że grudzień to najważniejszy miesiąc dla producentów i dystrybutorów, którzy w swoim portfolio posiadają właśnie wina musujące. Kiedy ich sprzedaż w miesiącach czerwiec-lipiec 2012r. oscylowała średnio na poziomie około 2,5 mln litrów, to dla przykładu w okresie świąteczno-karnawałowym, w miesiącach grudzień 2012-styczeń br. ich sprzedaż osiągnęła aż 8 mln litrów. 

Warto także nadmienić, że polscy konsumenci bardzo chętnie wybierają wina nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale również jako zakup prezentowy. Klienci w okresie przedświątecznym chętnie wybierają tzw. wersje „on-pack” oferowane w regularnej cenie i wersje limitowane. W związku z tym w okresie świątecznym od kilku lat wprowadzamy na rynek limitowaną wersję smakową Nalewki Babuni. Tegoroczna limited edition to smak mirabelki. Klienci zawsze z niecierpliwością wyczekują naszych nowych propozycji smakowych i sięgają po nie aż do wyczerpania zapasów – komentuje Hanna Hausman, VINPOL Sp. z o.o. Postępującym trendem jest również to, że Polacy z roku na rok coraz później robią świąteczne zakupy. Dlatego też na apogeum sprzedaży można liczyć dopiero ok. 1-2 tygodnie przed samymi świętami, kiedy to liczba zakupionych butelek win musujących z naszego portfolio osiąga prawdziwe szczyty.

Tradycją jest, że Polacy noworoczne toasty wznoszą głównie winem musującym. Absolutnym liderem tego segmentu win jest Ambra S.A. Wina musujące charakteryzują się wysoką sezonowością – 37% sprzedaży ilościowej realizowana jest w grudniu. Interesujący jest fakt, że co 4 butelka wina musującego jest kupowana w ostatnim tygodniu grudnia Nasze wiodące marki w tym segmencie należące do spółki AMBRA S.A. to: DORATO, CIN&CIN oraz MICHELANGELO – podkreśla Michał Rozalicz, Dyrektor Marketingu, Ambra S.A. 

Świąteczne „bestsellery”
W okresie świąteczno-karnawałowym każdy z producentów i dystrybutorów działających w branży winiarskiej stara się przygotować dla swoich klientów coś wyjątkowego. Do alkoholi dodawane są różne gratisy w postaci szklanek czy kieliszków. Same trunki z kolei często sprzedawane są w wymyślnych butelkach i ze specjalnie przygotowanymi, odświętnymi etykietami. W tym roku członkowie Polskiej Rady Winiarstwa dodatkowo stworzyli praktyczną i pomocną listę bestsellerów, których nie może zabraknąć na naszych stołach w święta i Nowy Rok 2013/2014.

Ambra:
• Dorato marka nr 1 od lat

• Cin&Cin musujący – druga bardzo popularna i znana konsumentom marka proponuje wersję limitowaną w najpopularniejszym słodkim smaku

• Cin&Cin wermut ze szklanką – znana marka z prezentem. Może być spożywany z lodem i cytryną, ale również może stanowić inny dodatek do drinków

Castel Freres:
• Linia win The Pairing Collection - wybitne francuskie apelacje - Bordeaux, Cotes du Rhone, Muscadet, Beaujolais Village - zaprezentowane w przystępnej i zrozumiałej, nawet dla laików, formie. Dodatkowo - doskonale dopasowane do popularnego dzisiaj trendu łączenia win z potrawami. Autorem tych połączeń jest ceniony mistrz kuchni francuskiej - Frederic Prouvoyeur - nadworny kucharz w Chateau Magnol.
W skład linii wchodzą: Cheese & Crackers Beaujolais Village, Salmon & Trout Bordeaux, Chops & Burgers Bordeaux, Chicken & Turkey Cotes du Rhone, Lobster & Shrimp Muscadet.


• Beauvillon Impression de Fruit - produkt aromatyzowany, doskonale wpisujący się w konwencję zabaw sylwestrowych i karnawałowych. Daje niesamowitą przyjemność pity na lodzie, a w wersji wyrafinowanej - zmieszany wytrawnym szampanem, prosecco czy winem musującym.
Beauvillon Impression de Fruit dostępny w 3 smakach: Rose &Grape, White & Lime, White & Peach

• Beauvillon Francja - po prostu ulubieniec Polaków. Dostępny w 4 smakach: wino białe, czerwone i różowe o smaku półsłodkim oraz wino czerwone półwytrawne

Jantoń:
• Zbójeckie Grzane, wino grzane polecane na długie zimowe wieczory, dostępne w 3 wariantach smakowych: korzennym, malinowym, rumowym.


• Celebro – świetne, półwytrawne wino, z praktycznymi opisami na etykietach zawierających rysunki i opisy potraw, do których pasuje dane wino.

• Kadarka Prestige – białe i czerwone, dostępne w wariancie półwytrawnym i półsłodkim.


Vinpol:
• Nalewki Babuni w wersji limited edition – w tym roku o smaku pigwy.

• Gin Lubelski z tonikiem Schweppes w zestawie.

• Henkell Trocken z kieliszkiem jako gratis - Klasyczny, wysokiej jakości, wytrawny sekt niemiecki, dojrzewający w piwnicach Henkell & Co. Nawet najmniejszej uroczystości Henkell Trocken nada niepowtarzalny, uroczysty klimat.