wtorek, 26 listopad 2013 14:41

Doskonały alkohol wymaga oryginalnej oprawy

 

Tradycja dodawania lodu do alkoholu narodziła się w Indiach. Brytyjscy żołnierze, którzy tam przebywali pili alkohol z lodem, by uchronić się przed udarem w tropikalnym klimacie. Dzisiaj większość z nas nie wyobraża sobie drinka bez odrobiny lodu, który daje poczucie orzeźwienia i doskonale komponuje się z pozostałymi składnikami. 

 

Nam znany jest sposób, by ochłodzić alkohol, nie pozbawiając go równocześnie bogactwa jego smaków. Drinki można serwować z lodem w kształcie kuli lodowej. Oprócz tego, że wygląda ona atrakcyjnie, to wolniej się rozpuszcza i co najważniejsze nie rozcieńcza alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ kula jest grubsza niż kostki, ma mniejszy stosunek powierzchni do masy, a przez to bryły potrzebują więcej ciepła, żeby zmienić się w wodę. To ciepło czerpią z alkoholu, równocześnie schładzając go.

Pomysł na takie serwowanie szlachetniejszych odmian alkoholu narodził się w Japonii. Początkowo barmani ręcznie wycinali kule z bryłek lodu, z czasem zaczęli korzystać z silikonowych foremek, aby ostatecznie używać specjalnie do tego celu zaprojektowanych maszyn. Jako jeden
z pierwszych maszynę tego typu wykorzystywał m.in. The Macallan. Już wkrótce, w wybranych klubach na terenie Polski, spróbować można będzie innych, szlachetnych trunków podawanych w ten właśnie sposób. Konsumenci będą mogli przekonać się jak: Woodford Reserve® Kentucky Straight Bourbon Whiskey, Gentleman Jack® Rare Tennessee Whiskey, Jack Daniel’s® Single Barrel Tennessee Whiskey, Finlandia® Platinum, The Macallan® Single Malt Whisky, Likier Chambord® oraz Tequila Herradura® smakują podane na kuli lodowej.

Bryłę lodu umieszcza się w specjalnej formie do kul lodowych. Po zamknięciu górnej części formy, lód umieszczony wewnątrz roztapia się, a bryłka lodu przybiera kształt kuli.

Niewątpliwą atrakcją będzie również samo przygotowanie drinka, które odbywa się w kilku etapach. Do szklanki barman wrzuca kulę, by w ten sposób ochłodzić naczynie. Ochłodzoną szklankę z kulą uzupełnia alkoholem . Ostatnim krokiem jest wykonanie kilku ruchów szklanką, tak by kula ochłodziła całego drinka.

Tak serwowanym alkoholem można delektować się tylko w wybranych miejscach. Warto ich jednak poszukać, zwłaszcza wówczas, kiedy pragniemy spotkać się z kimś wyjątkowym, kogo chcemy szczególnie uhonorować. Bourbon, tequila, czy wyjątkowa wódka podana na lodowej kuli podkreślą wyjątkową atmosferę spotkania, a równocześnie pozwolą poczuć dotyk prawdziwego luksusu.

 

Wyświetlony 1065 razy
© 2013-2019 by SN2.EU