piątek, luty 23, 2024
wtorek, 20 wrzesień 2011 16:13

Jak używany, to tylko...

Serwis otoMoto.pl opublikował dane dotyczące trendów panujących na rynku wtórnym samochodów osobowych. Obyło się bez większych niespodzianek – najczęściej poszukiwanymi
przez Polaków pojazdami są auta niemieckie. Najchętniej kupujemy używane Volkswageny i Audi. Niezmiennie od kilku już lat, rekordy popularności wśród Internautów poszukujących samochodu na rynku wtórnym bije Volkswagen, którego dotyczyło w pierwszym półroczu tego roku blisko 3 mln wyszukań przez użytkowników serwisu otoMoto.pl. Zarówno pod względem liczby zamieszczanych ogłoszeń sprzedaży, jak wysyłanych zapytań do bazy ofert, prym wiodą trzy flagowe modele niemieckiego producenta – Golf, Passat i Polo.


Volkswageny - w szczególności właśnie Golf i Passat - należą do liderów sprzedaży na rynku aut nowych w swoich segmentach na kontynencie europejskim, nie dziwi zatem ich duża podaż również i na rynku wtórnym. - mówi Wojciech Traczyk, redaktor naczelny serwisu mojeauto.pl, należącego do serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. Nasi rodacy, poszukując dla siebie auta używanego, eksplorują wszystkie niemal kraje Europy, stąd bardzo często w zasięgu ich wzroku przewijają się oba najbardziej popularne Volkswageny. Oczywiście nie tylko stąd wynika ten fenomen Golfa i Passata. Od wielu lat oba te modele posiadają bardzo dużą renomę wśród polskich kierowców, jako auta wysoce niezawodne i to bez względu na rok produkcji czy przebieg. Niska awaryjność, połączona z dużą dostępnością części zamiennych, oryginalnych i tzw. zamienników, powodują, że ich koszty eksploatacji są stosunkowo nieduże. A dodatkowo, przy starszych rocznikowo egzemplarzach, których nie trzeba podłączać do specjalistycznych urządzeń, samemu można dokonywać mniej skomplikowanych napraw – dodaje Traczyk.

Wśród Internautów dużą popularnością cieszyło się również Audi – wśród najczęściej wyszukiwanych aut znalazły się aż trzy należące do tej niemieckiej marki modele – A4, A6 i A3. Swoja popularność, używane modeli Audi w dużej mierze zawdzięczają popularności Volkswagenów. W końcu obie te marki należą do tego jednego koncernu, a tym samym zbudowane są w większości na bazie tych samych podzespołów. Wielu posiadaczy Volkswagenów, chcących przesiąść się na lepszy model, stawia właśnie w pierwszej kolejności na modele marki Audi. Za nieznacznie większe pieniądze, dostaną oni znacznie wyższy komfort, jakość wykonania, a także bogatsze wyposażenie. Dlatego nie ma się też co dziwić, że wiele osób zdecydowanie woli kilkuletnie auta z wyższej półki, niż nowe, prosto z salonu, auta z niższych klas i słabiej wyposażone. – komentuje popularność Audi Wojciech Traczyk.

Bez niespodzianek

Nie od dzisiaj wiadomo, że Polacy kochają niemieckie samochody. Fakt ten potwierdzają dane opublikowane przez serwis otoMoto.pl, pokazujące, jakie samochody cieszą się największą liczbą wyszukań. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli, aż 9 to marki zza naszej zachodniej granicy. Oprócz samochodów VW i Audi, użytkownicy serwisu na rynku wtórnym bardzo często szukali odwiecznego rywala Golfa, czyli Opla Astry. Jeśli chodzi o BMW, nie zaskakuje pozycja serii 3 w pierwszej dziesiątce – to bardzo lubiane i cenione przez Polaków auto. Niespodzianką jest jednak obecność w zestawieniu modelu X5 – jako jedynego przedstawiciela segmentu luksusowych terenówek. X5 uplasował się wyżej nie tylko od popularnej „trójki”, ale też Audi A3 i Skody Octavii. Ta ostatnia od lat jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o sprzedaż na rynku samochodów nowych, jednak w tym zestawieniu pojawiła się dopiero na 8. miejscu.Tab. 1

10 najczęściej wyszukiwanych modeli samochodów w I półroczu 2011 roku

1.

Volkswagen Golf

2.

Volkswagen Passat

3.

Audi A4

4.

Volkswagen Polo

5.

Opel Astra

6.

Audi A6

7.

BMW X5

8.

Skoda Octavia

9.

BMW 320

10.

Audi A3

Co w sieci krąży?

Porównując I półrocze 2010 i 2011 roku, pierwsza piątka najczęściej wystawianych na sprzedaż marek pozostała bez zmian – oprócz Volkswagena, najchętniej sprzedawane na stronach otoMoto.pl były Opel, Ford, Renault i Audi. W tym samym czasie, serwis otoMoto.pl odnotował duży spadek w rankingu Fiata, który w zeszłym roku uplasował się na 6 miejscu, a w tym roku spadł na ostatnią pozycję top 10 najczęściej wystawianych na sprzedaż marek. Z rankingu wypadła Toyota, a na 7 miejscu w zestawieniu pojawiła się nieobecna w zeszłym roku w pierwszej dziesiątce Skoda.

Octavia i Fabia znalazły się również w zestawieniu 10 najczęściej oferowanych na sprzedaż modeli. Czołowa trójka sprzedawanych w I połowie 2011 roku modeli również nie uległa zmianie w stosunku do I półrocza 2010 roku. Na czele wciąż utrzymuje się Opel Astra (3 pozycja), ale Opel Vectra odnotował mocny spadek – z 4 na 8 miejsce. Z zestawienia wypadł zupełnie Opel Corsa.

10 marek samochodów najczęściej oferowanych na sprzedaż w serwisie otoMoto.pl

10 modeli samochodów najczęściej
oferowanych na sprzedaż w serwisie
otoMoto.pl

 

I półrocze 2010

I półrocze 2011

 

I półrocze 2010

1.

Volkswagen

Volkswagen

1.

Volkswagen Golf

2.

Opel

Opel

2.

Volkswagen Passat

3.

Ford

Ford

3.

Opel Astra

4.

Renault

Renault

4.

Opel Vectra

5.

Audi

Audi

5.

Audi A4

6.

Fiat

BMW

6.

Ford Focus

7.

BMW

Skoda

7.

Ford Mondeo

8.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

8.

Opel Corsa

9.

Peugeot

Peugeot

9.

Renault Megane

10.

Toyota

Fiat

10.

Renault Laguna