poniedziałek, kwiecień 22, 2024
wtorek, 13 wrzesień 2011 15:44

Bezpieczna jesień w samochodzie

Według statystyk Komendy Głównej Policji w czasie tegorocznych wakacji na polskich drogach doszło do prawie 7000 wypadków. Gwałtownie zmieniające się pogoda i niewystarczająca widoczność, charakterystyczne dla jesieni - mogą zwiększyć te czarne zestawienia.
Dla bezpieczeństwa jazdy ważne jest nie tylko dostosowanie prędkości do sytuacji na trasie, ale również zadbanie o komfort widzenia kierowcy. Pomogą w tym odpowiednio dobrane soczewki okularowe.

Kierowcy doskonale znają problem oślepiających świateł samochodów jadących z naprzeciwka czy też odblasków, wywoływanych przez asfalt i inne gładkie powierzchnie. Ochronić mogą nas przed tym odpowiednio dobrane okulary.
– W trudnych warunkach dobrze sprawdzają się szkła z powłoką antyrefleksyjną – podpowiada Łukasz Bieliński, specjalista ds. uszlachetniania próżniowego soczewek w firmie JZO – Redukują one niepożądane odblaski światła na powierzchni soczewek okularowych – np. te spowodowane przez reflektory innego pojazdu lub nawierzchnię jezdni. Zapewnia to lepszą widoczność oraz zwiększenie kontrastu. Dzięki temu widzimy wyraźniej, bez oślepiających refleksów, a do tego oczy
mniej się męczą, co jest niezwykle istotne np. podczas nocnej jazdy. Najnowocześniejsze powłoki antyrefleksyjne, zapewniają też wyższą odporność na zarysowania, ułatwiają czyszczenie soczewek okularowych i usuwanie z nich smug bądź kropelek wody.

Gdy zapada zmierzch
Wielu kierowców zmaga się z problemem znacznego spadku ostrości widzenia podczas prowadzenia pojazdu po zmroku, o świcie, w deszczu, czy we mgle. Oczy narażone są wtedy na szczególny wysiłek i wymagają specjalnej ochrony. Przeciwnie, niż w upalny dzień – powinniśmy rozjaśniać obraz, który widzimy.

– Do prowadzenia samochodu przy gorszym oświetleniu, zalecałabym okulary z powłoką antyrefleksyjną lub z powłokami typu Blue Blocker – mówi Renata Makuc, lekarz
okulista – Takie okulary warto mieć pod ręką szczególnie, gdy rusza się w długą trasę. Kumulują się wówczas takie czynniki ryzyka jak: zmęczenie, oślepienie światłami lub od mokrej nawierzchni. Zamontowane w tych okularach soczewki wspomagają wzrok kierowcy. Rozjaśniając obraz, zapewniają wyraźniejsze widzenie w niedostatecznych warunkach oświetleniowych.

Warto zdać sobie sprawę, że właśnie podczas zapadającego zmroku mogą ujawniać się wady wzroku, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Jeśli zauważamy, że podczas nocnej lub wieczornej jazdy zaczynamy gorzej widzieć, jest to znak, że czas udać się na kontrolę do okulisty. Być może potrzebujemy okularów, które będą nam służyły wyłącznie do prowadzenia samochodu.

Pamiętajmy, że podczas nocnej podróży bardzo ważne jest zwracanie uwagi na wszelkie sygnały od naszego organizmu. Nawet najmniejsze oznaki zmęczenia czy gorszego widzenia nie mogą być przez nas ignorowane. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej być czujnym i poświęcić chwilę na odpoczynek, to pozwoli pokonać też zmęczenie wzroku.