środa, czerwiec 19, 2024
poniedziałek, 31 styczeń 2022 18:07

Jak sprawdzić auto po VIN-ie?

historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin pixabay

Powszechną dziś praktyką jest rejestrowanie wszelkiego rodzaju pojazdów, które dzięki swoim gabarytom oraz przeznaczeniu mogą być klasyfikowane jako maszyny przeznaczone do transportu drogowego.

Takich różnorodnych konstrukcji jest bardzo dużo, zatem konieczne było opracowanie systemu identyfikacji takich pojazdów choćby w celu ich odróżnienia od całej reszty. W znacznej większości krajów rejestracja taka polega na przypisaniu unikatowych danych każdemu pojedynczemu pojazdowi, aby w przyszłości mógł bez problemów zmieniać właścicieli oraz miejsce pobytu. Jednym ze szczególnie istotnych rodzajów danych zawartych w procesie rejestracji jest numer VIN (Vehicle Identification Number), czyli numer identyfikacyjny pojazdu.

 

Wyjątkowo często sprawdzenie auta po VIN-ie umożliwia nam dostęp do wielu informacji powiązanych ze statusem danego pojazdu od momentu dopuszczenia maszyny do sprzedaży. Takimi informacjami są między innymi odbyte w przeszłości kontrole techniczne, wszelkie usterki i uszkodzenia pojazdu oraz stopniowa zmiana licznika przejechanych kilometrów. Tego rodzaju dane okazują się wręcz bezcenne dla osób mających w planach zakup pojazdu poprzez portale, strony lub fora internetowe, gdzie jest stosunkowo łatwo o przeoczenie potencjalnych wad przeglądanych ofert, szczególnie jeśli załączone zdjęcia nie uwzględniają różnego rodzaju niedoskonałości. W tym wypadku bez większych wątpliwości warto docenić zalety numerów VIN. Przypuszcza się, że aż jedno na trzy używane auta wystawione gdziekolwiek na sprzedaż było w przeszłości znacząco uszkodzone, co może się przekładać choćby na poprawne działanie auta lub jego proporcjonalną cenę.

Na czym polega sprawdzenie auta po VIN-ie oraz z czego składa się taki kod

Kod VIN można wręcz nazwać samochodowym odpowiednikiem numeru PESEL przeznaczonym wyłącznie dla maszyn, gdyż obie te kombinacje znaków łączą podobne zależności względem posiadanych sekwencji symboli. Otóż każda sekwencja znaków zawarta w takim kodzie ma indywidualne znaczenie i nie jest partią losowo dobraną na potrzeby swojej unikatowości.

Cechą wyróżniającą kod VIN jest także liczba znaków – musi go tworzyć dokładnie 17 symboli. Ponadto o kompozycji takiego kodu decyduje producent danej marki auta w momencie składania konstrukcji pojazdu w całość. Każda sekwencja znaków posiada swoje znaczenie, zatem możliwe jest dla nas odczytanie pewnej części informacji wyłącznie dzięki analizie kodu. Co oznaczają poszczególne składowe?

 • Znak 1. mówi nam o kraju pierwotnej produkcji, zatem także o pochodzeniu konkretnego pojazdu.

 • Znaki od 2. do 3. wskazują konkretną markę wraz z dodatkową informacją, jakie przeznaczenie powinien mieć dany pojazd.

 • Znaki od 4. do 8. Określają takie parametry, jak rodzaje silnika, nadwozia, wyposażenia wraz z serią oraz modelem pojazdu.

 • Znak 9. służy celom kontrolnym numeru VIN, który narzucają sobie producenci pojazdów.

 • Znak 10. przedstawia nam, w którym roku została sfinalizowana produkcja danego pojazdu.

 • Znak 11. jest symbolem identyfikacyjnym fabryki, w której złożony został pojazd.

 • Znaki od 12. do 17. są numerem seryjnym przypisanym do określonego pojazdu, wobec czego nie napotkamy takiej samej sekwencji w żadnym innym.

Należy natomiast wspomnieć, że obecnie dość znaczna grupa producentów pojazdów wykazuje się sporą dowolnością w montowaniu numerów VIN, zatem możemy mieć jednak problem z bezpośrednim odczytaniem informacji, jeżeli nie znajdziemy numeru nabitego na samochodzie. VIN podawany jest jednak często w ogłoszeniach o sprzedaży auta. Dodatkowo istnieją strony internetowe, na których za darmo otrzymamy podstawowe dane przypisane do interesującego nas numeru oraz możemy uzyskać raport VIN. Jakie to proste, możemy przekonać się tutaj. Pozyskanie takich informacji z pewnością okaże się pomocne dla przeglądających w sieci oferty dotyczące różnorodnych pojazdów i maszyn. Dzięki jednemu szybkiemu manewrowi możemy się dowiedzieć wszystkich najważniejszych rzeczy o pojeździe, który nas interesuje. Obecność numeru VIN stała się tak dużym standardem w obecnych czasach, że jej brak w opisie sprzedawanego samochodu powinien nas wręcz przestrzegać przed potencjalną nieuczciwością osoby sprzedającej.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Dany pojazd można w bardzo prosty sposób zweryfikować, sprawdzając dokumenty przypisane do określonej maszyny, niemniej czasami możemy chcieć sprawdzić oryginalność części, z którego składa się auto. Można tego dokonać, sprawdzając tabliczki znamionowe znajdujące się w określonych miejscach w pojeździe – istnieje jednak duża dowolność producentów w ich montażu. Właśnie na tych tabliczkach znajdziemy między innymi numer VIN, który w dużej mierze wystarczy nam do dokonania identyfikacji. Wspominane tabliczki najczęściej są umieszczane na:

 • prawym słupku środkowym,

 • przegrodzie czołowej,

 • podłużnicy prawej ramy za przednim i tylnym kołem,

 • podłodze przed fotelem pasażera albo obok fotela,

 • podłodze bagażnika,

 • podłodze pod tylnymi siedzeniami,

 • wzmocnieniu czołowym,

 • obudowie deski rozdzielczej po lewej stronie,

 • prawym wzmocnieniu bocznym oraz obok lokalizacji amortyzatora.