wtorek, kwiecień 16, 2024
czwartek, 09 grudzień 2021 18:44

Czym jest i jak działa AdBlue?

AdBlue AdBlue

AdBlue jest płynem stosowanym w układach selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Przez lata SCR był technologią zarezerwowaną dla samochodów ciężarowych, z kolei od 2012 roku znajdziemy go również w samochodach osobowych.

Jak działa system SCR w połączeniu z AdBlue? Czym się kierować wybierając produkt do naszego samochodu? Dlaczego stosowanie AdBlue jest ważne?

 

System SCR i AdBlue – jak to działa?

Producenci samochodów osobowych zostali zmuszeni do zainteresowania się systemem SCR w związku ze zmieniającymi się normami dotyczącymi emisji spalin. Zastosowanie  SCR umożliwiło osiągnięcie wymaganych poziomów emisji zanieczyszczeń produkowanych przez pojazdy. Właściciele samochodów wyposażonych w technologię SCR z kolei zostali jednocześnie zobligowani do regularnego dolewania płynu AdBlue do specjalnego zbiornika, w jakie wyposażone zostały auta. Dodanie AdBlue powoduje, że zachodzi reakcja chemiczna. Dzięki niej, cząstki NOx (tlenki azotu), ulegają przekształceniu w parę wodną oraz w cząsteczki azotu, które są neutralne dla środowiska.

AdBlue jest mieszaniną mocznika (32,5%) i wody demineralizowanej (67,5%). System SCR ma za zadanie podawać AdBlue bezpośrednio do układu wydechowego. Spaliny, które powstają w silnikach diesla są oczyszczane na każdym etapie pokonywanej drogi. W pierwszej kolejności w katalizatorze dochodzi do utleniania węglowodorów niewypalonych w procesie spania. Następnie wszelkie niepożądane drobiny zatrzymywane są w filtrze cząstek stałych. Kolejnym etapem jest wtrysk AdBlue, do którego dochodzi tuż przed katalizatorem. Tam zachodzi reakcja, którą opisaliśmy wyżej. W rezultacie szkodliwe cząstki NOx zamienione zostają w neutralny azot i parę wodną.

AdBlue a AdBlue – jak wybrać najlepszy produkt?

Aby układ pracował prawidłowo, a co z tym związane redukcja katalityczna była skuteczna, należy stosować wysokiej czystości płyn AdBlue. Większość awarii układu SCR jest związana ze stosowaniem niskiej jakości płynów AdBlue. Zanieczyszczenia, które w nim się znajdują wywierają negatywny wpływ na działanie pompy. Zaburzają one pracę wykorzystywanej przez nią elektroniki. Może nawet dojść do uszkodzenia grzałek zintegrowanych w module AdBlue czy też zatarcia pompy.

Czym się kierować podejmując decyzję o zakupie? Wybierając płyn AdBlue warto sięgnąć po produkt pochodzący od renomowanego dostawcy. Kemetyl AdBlue wyróżnia się czystością składu, nie znajdziemy w nim żadnych szkodliwych zanieczyszczeń. Kolejną zaletą jest bezpieczne opakowanie z dozownikiem. Dzięki niemu możliwa jest precyzyjna aplikacja AdBlue do zbiornika, bez ryzyka rozlania płynu. Jest to o tyle istotne, że AdBlue wykazuje właściwości korozyjne. Wynikają one z obecności mocznika w składzie produktu. Gdy zostanie on wylany na nadwozie pojazdu może spowodować korozję niektórych części. Ponadto, gdyby doszło do zalania tapicerki czy odzieży mielibyśmy problem z trudnym do usunięcia nieprzyjemnym zapachem. System dozowania AdBlue wykorzystujący specjalny lejek pozwala nam uniknąć tych niedogodności. W ofercie firmy Kemetyl znajdziemy również wiele innych wysokiej jakości produktów, takich jak dodatki do paliwa, płyny do chłodnic, płyny hamulcowe i wiele innych.