sobota, lipiec 20, 2024
poniedziałek, 26 kwiecień 2021 17:54

Jak wybrać rzeczoznawcę samochodowego do sporządzenia kosztorysu szkody?

firmy odszkodowawcza TB Ekspert firmy odszkodowawcza TB Ekspert pixabay

Wypadki na drogach nie należą do rzadkości. Kiedy zdarzy się jakaś kolizja, a samochód ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu, trzeba umiejętnie oszacować szkody.

Profesjonalnie zajmuje się tym rzeczoznawca komunikacyjny z firmy odszkodowawczej TB Ekspert. Zanim skorzysta się z jego usług, warto dowiedzieć się m. in., jak wybrać odpowiedniego rzeczoznawcę, jakie ma on uprawnienia, obowiązki oraz czego będzie potrzebował do wyceny.

 

Cechy dobrego rzeczoznawcy samochodowego

Aby zostać rzeczoznawcą, trzeba spełnić kilka wymagań. Potrzebne jest przede wszystkim prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C. Sprawdzana jest także przeszłość osoby pragnącej zostać rzeczoznawcą. Nie może być ona karana wyrokiem sądowym za przestępstwo, które popełniła umyślnie. Powinna mieć również co najmniej dwuletnią praktykę w dziedzinie związanej z motoryzacją. Będąc rzeczoznawcą, wymagane jest również wpisanie na listę rzeczoznawców samochodowych. Nie trzeba jej długo szukać, ponieważ jest dostępna m. in. na stronie Polskiego Związku Motorowego czy na stronach rządowych. Bez wykształcenia średniego lub średniego branżowego nie jest możliwa praca w tym zawodzie. Jeśli szukamy rzeczoznawcy samochodowego, trzeba także zwrócić uwagę na to, czy ma certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydanego przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji. 

Przygotuj się do spotkania z rzeczoznawcą

Rzeczoznawca samochodowy do wyceny szkód, będzie potrzebował pewnych dokumentów. Przed spotkaniem z rzeczoznawcą, nie można zapomnieć o:

  • odpowiednich zdjęciach z miejsca kolizji,
  • wszystkich dokumentach dotyczących samochodu,
  • wycenie szkód razem z wyliczeniami wykonanymi przez zakład ubezpieczeniowy,
  • własnym opisie zdarzenia, który pomoże niezależnemu ekspertowi zobrazować sobie przebieg kolizji lub wypadku.

Rzeczoznawca samochodowy zajmie się dalej wystawieniem opinii o wypadku lub kolizji, w której uczestniczyliśmy. Jego zadaniem będzie również wycenienie szkód i kosztów potencjalnych napraw. Posiada ponadto uprawnienia do zajmowania się badaniami diagnostycznymi oraz wydawania opinii dotyczącej stanu technicznego pojazdów.

Sytuacje, w których warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego

Usługi rzeczoznawcy samochodowego nie zawsze są niezbędne. Są jednak sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy specjalisty. Podstawami do udania się do rzeczoznawcy, jest np. zaniżanie kosztów naprawy przez ubezpieczyciela. Profesjonalista będzie dla zakładu ubezpieczeniowego wiarygodnym źródłem informacji. Jeśli jednak ubezpieczyciel pozostanie przy swojej decyzji co do wyceny szkód, opinia rzeczoznawczy będzie umożliwiała rozpoczęcie postępowania sądowego.