wtorek, luty 27, 2024
środa, 17 marzec 2021 10:04

Kiedy najlepiej wymienić opony na letnie?

opony letnie opony letnie

Opony to podstawa bezpieczeństwa dla kierowcy samochodu i jego pasażerów.

 

Oprócz stanu technicznego ogumienia, ważne jest także, aby używać odpowiednich opon w danej porze roku. Osoby, które bagatelizują podejście do opon dość dobitnie przekonują się, że właściwy rodzaj opon jest kluczowy dla odpowiedniej przyczepności na jezdni. Dlaczego trzeba wymieniać opony na letnie i kiedy najlepiej to zrobić?

Dlaczego wymiana opon na letnie jest tak istotna?

Wydawać mogłoby się, że najważniejsza jest wymiana opon wyłącznie na sezon zimowy. Otóż nic bardziej mylnego, ponieważ opony zimowe nie są przystosowane do jazdy po rozgrzanym, gorącym asfalcie. Letnie opony są stosunkowo twarde i produkowane są z takiej mieszanki gumy, która dobrze trzyma się gorącej i nagrzanej jezdni. Opony zimowe w takich warunkach ulegają szybkiemu ścieraniu, dlatego też tak ważna jest wymiana opon na letnie jeszcze przed sezonem letnim. Najlepsze opony letnie dostaniesz na - https://www.voida.pl/opony-letnie.

Dlaczego wymiana opon na letnie jest opłacalna?

Wymiana opon kojarzy nam się głównie z wydatkami, jednakże warto obalić ten popularny mit. Jazda podczas letniej pory na zimowych oponach powoduje szereg wydatków. Po pierwsze, w szybkim tempie zużywane są opony zimowe, ponieważ ich bieżnik nie jest przystosowany do gorącej nawierzchni. Po drugie, wzrastają opłaty za paliwo, z powodu zwiększonego oporu kół podczas jazdy. W zależności od samochodu, oraz ilości przejechanych kilometrów, opłaty za paliwo mogą być zdecydowanie wyższe, niż w przypadku opon letnich. Dlatego też wymiana opona na letnie, to przede wszystkim oszczędność.

Kiedy jest najlepszy czas na wymianę opon na letnie?

Zbyt szybka wymiana opon może nieść za sobą niebezpieczeństwo, ponieważ zima lubi powracać na przełomie marca i kwietnia. Warto jednak podkreślić, że czekanie ze zmianą opon na letnie do maja jest już zbyt długie, gdyż maj charakteryzuje się wysokimi temperaturami, podczas których opony zimowe będą mocno się ścierać. Dlatego też opony powinniśmy wymieniać zgodnie z tym, co obserwujemy za oknem – jeśli pogoda jest już ustabilizowana i widać rozwijającą się wiosnę, to oznaka, że przyszedł czas na letnie opony. Jeżeli poszukujesz dobrych opona na sezon letni, to koniecznie sprawdź - https://www.voida.pl.