sobota, lipiec 20, 2024
środa, 18 maj 2022 15:35

Niewidoczny aparat nakładkowy – jak działają nakładki ortodontyczne na zęby?

Align Hunter Align Hunter pixabay

Zadbane zęby to ładny uśmiech i brak problemów z dbaniem o higienę jamy ustnej. Nieprawidłowości zębowe nie są wyrokiem – wady zgryzu oraz zaburzenia ustawienia zębów pomagają wyleczyć aparaty ortodontyczne.

Mogą to być tak zwane aparaty stałe albo nowoczesne szyny. Nakładki na zęby dopasowywane są do potrzeb konkretnego pacjenta za pomocą skanu 3D, co sprawia, że skutecznie korygują większość problemów. Zastanawiasz się, czy aparat nakładkowy to rozwiązanie dla Ciebie? Sprawdź, jak działają alignery i kiedy warto się na nie zdecydować!

 

Czy nakładki na zęby naprawdę działają?

Czasy, gdy jedyną opcją na proste zęby były niewygodne aparaty ortodontyczne już dawno odeszły w niepamięć. Obecnie istnieje kilka rozwiązań, które pozwalają powalczyć o piękny uśmiech, a jednym z nich jest niewidoczny aparat nakładkowy. Niewidoczny, bo wykonany z transparentnego materiału, który zlewa się z zębami. Nakładkowy, ponieważ jego działanie opiera się na kompletach wymiennych nakładek zakładanych na zęby w określonych odstępach czasu.

Jeszcze kilka lat temu nakładki ortodontyczne invisalign stosowano zaledwie u 2-5% pacjentów z wadami zgryzu. Wynikało to nie tylko z małej popularności takiej opcji, ale także z jej ograniczeń. Wraz z rozwojem technologii i prowadzonymi badaniami świadomość pacjentów oraz skuteczność działania znacznie wzrosła. Obecnie szacuje się, że aparaty nakładkowe stanowią nawet 20% prowadzonych terapii.

Indywidualnie zaprojektowane alignery to zasługa skanu 3D idealnie odwzorowującego zgryz pacjenta. Align Hunter prostują zęby milimetr po milimetrze niwelując wszelkie nieprawidłowości uzębienia, co pozwala na precyzyjne leczenie ortodontyczne. Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem jest komfort noszenia szyn. Aparat nakładkowy wykonany jest ze specjalnego tworzywa – elastycznego, aby mogło dopasować się do zębów i niemal niewidocznego dla otoczenia. Właśnie dlatego nakładki ortodontyczne są idealne dla każdego, kto krępuje się metalowych zamków na zębach, a jednocześnie liczy na skuteczność działania.

Innowacyjne nakładki ortodontyczne – kto z nich skorzysta?

Opinie na temat tego, jak skuteczne jest leczenie nakładkami ortodontycznymi bywają podzielone. Jedni są zachwyceni, inni dostrzegają wady takiego rozwiązania. Warto pamiętać, że efekt końcowy zależy od kilku czynników, wśród których najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie nakładek oraz konsekwencja ich noszenia.

To dlatego aparat nakładkowy powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła, gdzie przygotowywany jest spersonalizowany plan leczenia. Na podstawie opinii lekarza ortodonty ustalany jest koszt terapii oraz oczekiwane rezultaty. Ogromne znaczenie ma samokontrola – szyny invisalign można zdejmować maksymalnie na dwie godziny dziennie, a więc do picia i jedzenia. Dłuższe przerwy mogą doprowadzić do rozprężenia tkanek stabilizujących, co spowoduje cofnięcie zębów do poprzedniej pozycji. W rezultacie leczenie zostanie utrudnione, a jego czas może się wydłużyć.

Ze względu na ograniczenia techniczne nakładki Dr Smile przeznaczone są przede wszystkim dla osób z wadami zgryzu o małym i średnim nasileniu. Wskazaniem jest diastema, stłoczenia, zgryz krzyżowy czy zgryz głęboki. I chociaż terapia poważnych wad nie zawsze jest możliwa, szyny doskonale radzą sobie z większością nieprawidłowości zębowych. Wbrew pozorom mogą też być przydatne w leczeniu bardziej skomplikowanych problemów, jednak taka terapia wymaga nadzoru ortodonty oraz wykorzystania technik biomechanicznych minimalizujących standardowe ograniczenia nakładek.

Aparat nakładkowy, czyli alternatywa dla tradycyjnych metod leczenia

Nakładki invisalign to nakładane na zęby transparentne szyny. Jako alternatywa dla aparatu stałego są zdecydowanie bardziej komfortowe pod niemal każdym względem. Są bezusterkowe i praktycznie niewidoczne oraz nie powodują podrażnień, więc pozwalają dyskretnie pozbyć się uciążliwej wady zgryzu. Nowoczesne aparaty nakładkowe kuszą atrakcyjnymi cenami, wygodą noszenia i precyzją działania. Na efekty czeka się znacznie krócej niż przy tradycyjnym leczeniu, a w dodatku nakładki nie wywołują nadmiernych ruchów zębów, co pozwala zachować ich pełną stabilność.

Odpowiednio dobrane nakładki w kontrolowany sposób oddziałują na zęby nie przeszkadzając przy tym w codziennych aktywnościach. Można w nich spać i uprawiać sport. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdjąć je do picia czy jedzenia, trzeba jednak pamiętać, że powinny być noszone minimum dwadzieścia dwie godziny na dobę.

System Dr Smile zakłada wymianę szyn co dwa tygodnie, a każdy nowy komplet nakładek ortodontycznych małym krokiem prowadzi pacjenta do celu. Dobrze o tym pamiętać, gdy mamy wrażenie, że leczenie aparatem nakładkowym nie przynosi rezultatów. W rzeczywistości mogą one nie być widoczne gołym okiem, ponieważ leczenie podzielone jest na wiele etapów. Finalnie innowacyjna technologia oraz samokontrola pacjenta przynosi spektakularne rezultaty, które odczuwalnie zwiększają komfort  życia. Prawidłowy zgryz i zdrowe zęby to piękny uśmiech dodający pewności siebie oraz brak problemów zdrowotnych związanych z nieprawidłowościami w uzębieniu.