niedziela, grudzień 10, 2023
środa, 16 lipiec 2014 15:15

Jak leczy się dnę moczanową?

Dna moczanowa dotyka coraz większą grupę osób. Z tego powodu warto wiedzieć jakie są sposoby jej leczenia.

Kluczową rolę w leczeniu dny moczanowej odgrywa zmiana stylu życia. W początkowej fazie choroby często wystarcza ona do całkowitego cofnięcia się objawów i do zapobiegnięcia nawrotom dny.

Aby dna moczanowa nam nie dokuczała, należy więc zadbać m.in.:

  • o utrzymanie właściwej masy ciała,
  • rezygnację ze spożywania produktów z dużą zawartością kwasu moczowego i fruktozy,
  • ograniczenie do minimum ilości wypijanego alkoholu,
  • uzupełnianie witaminy C i o sprawność ruchową.

W przypadku pojawienia się objawów kamicy nerkowej, należy również kontrolować ilość przyjmowanych płynów (min. 2 litry wody dziennie).

Dna moczanowa nie wymaga leczenia farmakologicznego w początkowej fazie choroby. Wyjątkiem są sytuacje, gdy towarzyszy jej bardzo wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi lub np. choroba nowotworowa nerek. Dna moczowa musi być jednak leczona farmakologicznie w przypadku wystąpienia ostrego napadu choroby. Celem leczenia jest wtedy jak najszybsze zwalczenie bólu i innych objawów zapalenia stawów. Lekarze najczęściej przepisują w takich sytuacjach niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz kolchicynę, której główną zaletą jest szybkość działania. Leki przeciwzapalne mogą być także podawane bezpośrednio do wnętrza stawu. Ostra dna moczanowa zazwyczaj jest leczona przez okres około 2 tygodni.

Po ustaniu ostrego napadu dny moczanowej stosuje się kurację mającą za zadanie utrzymanie niskiego stężenia kwasu moczowego. Lekarze mogą wtedy zalecić przyjmowanie leków obniżających jego stężenie we krwi. Podczas ich przyjmowania należy jednak bardzo uważać, gdyż paradoksalnie w początkowej fazie leczenia za ich pomocą, dna moczanowa może ulec nasileniu.

Osoby, które cierpią na przewlekłą postać dny moczanowej, najczęściej są leczone za pomocą allopurynolu, który hamuje produkcję kwasu moczowego. Lekarze niekiedy przepisują także jego nowszy odpowiednik febuksostat. Istnieją również leki (obecnie niedostępne w Polsce), które leczą dnę poprzez zwiększenie ilości wydalanego kwasu moczowego wraz z moczem - mogą być one stosowane jedynie u osób z prawidłową czynnością nerek i bez kamicy nerkowej.

W trakcie leczenia niezwykle ważne jest okresowe kontrolowanie stężenia kwasu moczowego we krwi w trakcie badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarza rodzinnego. Istotne jest także szybkie rozpoznanie i leczenie chorób współistniejących z dną moczanową - otyłości, nadciśnienia tętniczego, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej spowodowanego przez choroby tarczycy, niewydolności nerek czy kamicy nerkowej.

-----Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dnie moczanowej - wejdź na leczeniednymoczanowej.pl i sprawdź przygotowane przez nas informacje. Zapraszamy