czwartek, 30 maj 2019 20:06

Czy suplementy diety wzmacniają włosy ?

Czy suplementy diety wzmacniają włosy Czy suplementy diety wzmacniają włosy fot:Sylwester Niedzielski

Suplement diety – bardzo często słyszymy to pojęcie w mediach, czytamy o  suplementach w prasie. Najczęściej kojarzymy je z tabletkami zawierającymi naturalne składnikami, które w pewien sposób leczą nas, zapobiegają wielu problemom zdrowotnym i kosmetycznym, czyli w pewien sposób uzupełniają naszą dietę. Ale suplementy diety to nie tylko tabletki lub kapsułki, bo są nimi niektóre środki spożywcze.

Suplementy diety najczęściej dostępne są w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. To właśnie fakt sprzedawania tych środków w aptekach sprawia, że kojarzymy je z lekami i oczekujemy, że będą  leczyć nas skutecznie z różnych przypadłości. Generalnie suplementy diety są wyciągami z witaminami i minerałami i tak naprawdę ich lecznicze właściwości w większości wypadków polegają na uzupełnieniu niedoborów w organizmie, które są najczęściej wynikiem źle zbilansowanej diety. Wszyscy producenci tego typu specyfików podkreślają jedno: suplementy diety nie zastępują normalnego odżywiania.

 Suplementy diety nie zastępują normalnego odżywiania

Suplementy diety nie zastępują normalnego odżywiania

Czy suplementy diety mogą wzmocnić nasze włosy?

 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ jeśli problemy z włosami i skórą głowy wynikają z niedoborów jakiś składników to suplementacja  może okazać najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak problemy z włosami to efekt jakiejś choroby włosów (np. grzybica) czy organizmu (np. zaburzenia pracy tarczycy) to  przyjmowanie witamin i minerałów, wyciągów z jakiś roślin na pewno nie rozwiąże problemu, bo trzeba wyleczyć podstawową przyczynę problemu z włosami.

 Najczęściej polecanymi suplementami diety na poprawę kondycji włosów są te, które zawierają wyciąg ze skrzypu polnego. Co działa w skrzypie, który tak naprawdę jest po prostu pospolitym zielskiem? Otóż,skrzyp jest  najlepszym źródłem krzemionki, a krzem potrzebny jest do budowania włosa. Skrzyp polny okazał się zielem, z którego najłatwiej uzyskać krzemionkę, zresztą gromadzi on jeszcze wiele innych składników mineralnych. Czy preparaty ze skrzypu polnego pomagają w odzyskaniu pięknych włosów? Nie ulega wątpliwości, że gdy powodem problemów z włosami są niedobory krzemu to dostarczenie go w formie skoncentrowanej i dobrze rozpuszczalnej krzemionki, która z krwiobiegiem dociera do wszystkich organów w organizmie, sprawi, że po pewnym czasie stan włosa się zdecydowanie poprawi. Krzem jest również potrzebny do produkcji kolagenu, który jest budulcem, między innymi, włosa. Jednak, gdy w naszym organizmie nie ma niedoborów krzemionki to przyjmowanie tego suplementu diety nie poprawi stanu włosów, nie zapobiegnie ich wypadaniu.

Trzeba pamiętać o jednym- suplementy diety nie są tak ukierunkowane na dany problem zdrowotny jak leki i zazwyczaj mają wiele innych działań i dlatego skrzyp będzie polecany i na wspomniane problemy z włosami, paznokciami i skórą, ale również zaleca się go przy gojeniu ran na przykład pooperacyjnych, w wypadku gruźlicy, by szybciej doszło do zwapnienia ognisk zapalnych.

Suplementy diety na włosy

Suplementy diety na włosy

 

Stymulacja mieszków włosowych

 

 Na pewno będą na stan włosów działały preparaty stymulujące mieszki włosowe do pracy -  dobrze sprawdzają się tu składniki typu biotyna, witamina F, witaminy z grupy B – szczególnie B2 i B5,witamina PP, A,C, E kwas foliowy, miedź – chociaż potrzebna jest naprawdę w minimalnych ilościach, to bez niej włosy nie będą rosły. Niezbędne dla wzrostu włosów jest też żelazo, magnez i cynk. Po to, by włosy dobrze rosły potrzebne są też mniej znane składniki takie jak: cholina, inozytol i jod. Tych, wymienionych powyżej składników będziemy szukać w suplementach diety.    I większość takich preparatów zawiera po kilka lub nawet kilkanaście z tych witamin, czy minerałów

 Jednak do prawidłowej suplementacji, na przykład w wypadku włosów, potrzebna byłaby pełna informacja, czego właściwie włosom brakuje – można to sprawdzić robiąc pełną morfologię krwi lub jeszcze lepiej pierwiastkową analizę włosa, która bardzo dokładnie określi czego organizmowi brakuje – wówczas można przyjmować tylko taki suplement diety, który uzupełni ten właśnie niedobór.

 

Dobrze zbilansowana dieta na zdrowe włosy

 

Coraz częściej słyszy się opinie naukowców, że przyjmowanie, szczególnie witamin, w postaci właśnie suplementów diety, nie jest wcale dla nas zdrowe i w rezultacie w dłuższej perspektywie bardziej one szkodzą niż pomagają. Coraz częściej i lekarze i dietetycy i naukowcy, twierdzą, że najlepsza jest dla organizmu dobrze zbilansowana dieta, ponieważ w tym wypadku nie ma możliwości przedawkowania witaminy lub minerału .Łatwo jest przedawkować żelazo, które, jeśli jest go za dużo, a nadal jest podawane w formie preparatów mineralnych, może odkładać się w płucach, mózgu lub wątrobie, natomiast nadmiar witaminy A przynosi efekt w postaci nasilonego wypadania włosów oraz problemów ze skórą.

Niebezpieczna jest również pokrzywa, której wartość dla wzmacniania włosów jest już dawno udokumentowana. Pokrzywa sprawdza się w formie naparów do płukania włosów oraz w postaci tabletek i herbatek – jednak zbyt długie przyjmowanie wewnętrznie preparatów z pokrzywy  doprowadza w bardzo wielu wypadkach do problemów z sercem i układem krążenia. Rzadko kto kojarzy swoje problemy ze zdrowiem ze spożywaniem, wydawałoby się, niewinnej tabletki z pokrzywą.

 

Dobrze zbilansowana dieta na włosy

Dobrze zbilansowana dieta na włosy

 

Podział suplementów diety ze względu na ich skład i ze względu na to do czego mają być użyte

 

            Rozróżniamy bardzo dużo suplementów diety, więc powinniśmy wiedzieć jak je dzielimy. Poniżej przedstawiamy podział suplementów pod względem ich składu:

 

 • suplementy diety z aminokwasami
 • suplementy diety z probiotykami
 • suplementy diety z błonnikiem pokarmowym
 • suplementy diety z kwasami tłuszczowymi
 • suplementy diety z ekstraktami z roślin
 • suplementy diety ze składnikami mineralnymi i witaminami

  Powinniśmy znać także podział suplementów za względu na to do czego mają być użyte. Poniżej przedstawiamy te rodzaje:

 • suplementy na osteoporozę
 • suplementy dla sportowców
 • suplementy do paznokci i włosów
 • suplementy wpływające na oczy
 • suplementy wpływające na układ pokarmowy
 • suplementy wpływające na serce
 • suplementy wpływające na układ nerwowy
 • suplementy odmładzające
 • suplementy wspomagające ruch fizyczny
 • suplementy pomagające układowi odpornościowemu
 • suplementy na odchudzanie np Redox extreme

   

  Nas oczywiście interesuje grupa suplementów wspomagających włosy.

  Pamiętać trzeba również, że suplementy diety nie działają jak antybiotyki, czyli natychmiast. Dopiero po trzech miesiącach przyjmowania preparatu można ocenić, czy jego działanie jest skuteczne. Warto zainteresować się jak zbilansować prawidłowo swoją dietę, gdzie znajdziemy składniki, których nasz organizm najbardziej potrzebuje, a to jest zależne od różnych czynników – wieku, stanu zdrowia i trybu życia, w tym wykonywanej pracy.
© 2013-2020 by SN2.EU