piątek, 02 sierpień 2013 19:46

Żurawina – zdrowie z własnego ogródka i nie tylko!

Żurawina jest nie tylko popularnym dodatkiem do wielu potraw, przede wszystkim mięs i serów, ale również źródłem wielu witamin i bioflawonoidów sprzyjających naszemu zdrowiu. Właściwości prozdrowotne stały się przyczyną, dla której na rynku znajduje się mnogość suplementów i preparatów wykonywanych z żurawiny.
W przeciwieństwie do wielu innych ekstraktów, badania naukowe potwierdziły,
że faktycznie suplementy żurawinowe wykazują przypisywane im działanie. Polega ono głównie na ochronie układu moczowego przed zakażeniem, co jest współczesnym problemem wielu kobiet.
Czy jednak jesteśmy skazani na kupowanie suszonej żurawiny lub tabletek. Żurawina najczęściej spotykana jest w polskich lasach, ale istnieje również możliwość jej uprawy we własnym ogrodzie lub na działce.

Podobnie, jak wiele innych roślin uprawianych dla owoców, również żurawina nie jest wysiewana lecz wysadzana z gotowych sadzonek. Ma to na celu przede wszystkim uzyskania rośliny o pożądanych cechach owocowania. Najistotniejszymi elementami są przygotowanie odpowiedniego dla żurawiny stanowiska i podłoża. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione. Podłoże musi przypominać leśne siedlisko żurawiny, czyli musi być odpowiednio kwaśne, zasobne w próchnicę oraz mocno wilgotne.
Przygotowane stanowisko z zasadzonymi roślinami należy ściółkować piaskiem, co pozwoli na ograniczenie chwastów oraz utrzymanie wysokiej wilgotności. Regularne nawadnianie żurawiny jest podstawowym wymogiem uzyskania dobrego owocowania.

Gdy zasadziliśmy już sadzonki, pozostaje jedynie regularnie je nawadniać i oczekiwać na świeże owoce żurawiny. Potrawy wzbogacone świeżymi owcami zyskają niepowtarzalny smak. http://zgredtodziad.eu/
© 2013-2020 by SN2.EU