środa, 22 sierpień 2018 10:48

Depilacja laserowa - fakty

Depilacja laserowa jest obecnie najpopularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej. Korzystają z niego liczne kobiety ale również i mężczyźni. Pomimo tego że sam zabieg można zaliczyć jako leczenie nadmiernego owłosienia to jest on bardzo szeroko stosowany jako droga do osiągnięcia pięknej gładkiej skóry. Dlatego warto zapoznać się z niektórymi faktami i mitami dotyczącymi depilacji laserowej.

 Jest to chyba najbardziej kontrowersyjny temat depilacji laserowej. Powód jest prosty: każdy reklamuje swoje zabiegi jako najbardziej skuteczne. Przeglądając Internet lub reklamy innego formatu napotykamy wiele haseł o skuteczności i trwałości depilacji wykonywanych w danym salonie. Ale z całą pewnością zauważymy że bardzo często pojawiają się dwie nazwy Vectus i Light Scheer oraz cała masa różnych mniej znanych marek. Niestety ciężko to pisać bo rzadko coś takiego się zdarza ale obecnie w Polsce (oraz na świecie) tylko te dwie technologie gwarantują pełną skuteczność depilacji laserowej. Inne lasery oczywiście też mogą skutecznie depilować i przynosić oczekiwane usunięcie zbędnego owłosienia jednak ich skuteczność nie jest potwierdzona tak licznymi badaniami i dowodami jak wymienionej dwójki. Z czego bierze się ich przewaga? Te dwa lasery są pierwsze w swoim rodzaju. Light Scheer był pierwszym na świecie laserem diodowym do depilacji, każde inne lasery diodowe to jedynie próby zaprojektowania czegoś podobnego. Warto wspomnieć że diodę do depilacji stworzyła i opatentowała firma Palomar, który patent został odkupiony przez firmę Lumenis, twórcę Light Scheer. A należy o ty wspomnieć ponieważ laser Vectus jest już bezpośrednim dziełem firmy Palomar który jest ulepszoną wersją wcześniej wspomnianego lasera. Laser do depilacji Vectus jest obecnie uznawany za najbardziej skuteczny i stosowany w wielu renomowanych salonach i klinikach na całym świecie.

  Trwałość tz. osiągane efekty w czasie są bezpośrednio wynikiem skuteczności zabiegów. Ale zwróćmy uwagę na fakt że w krótkim okresie czasu czyli miesiąca czy dwóch efekt depilacji laserem lub technologią IPL będą podobne, w obu przypadkach włosy wypadną. Jednak po dobrym laserze nie odrosną, a po IPL tak. Depilacja laserem polega na niszczeniu cebulek włosów z których już nic nie wyrośnie, jednak nasze organizmy podlegają ciągłej przebudowie, każda komórka w ciele zostaje wymieniona z określoną częstotliwością, dlatego choć się piszę że jest to trwały zabieg to jednak jest to ograniczone w czasie. W okresie ok. 2 lat po wykonaniu skutecznej serii zabiegów depilacji następuje powolny odrost pojedynczych włosów. Okresowo powinno się wykonywać serie zabiegów przypominających aby utrzymywać stały efekt braku owłosienia.

  Chociaż różne osoby w inny sposób odczuwają ból i mają różne progi czułości to faktem jest że ten zabieg jest bolesny, jednak skóra w niektórych miejscach jest bardziej delikatna a w niektórych grubsza. Przygotowując się do zabiegu depilacji laserowej trzeba się nastawić na ten fakt, jednak nie można popadać w skrajność – to nie jest ból który spowoduje że uciekniemy z gabinetu. Duża część osób zaciśnie zęby i nie pokaże oznak bólu, niektórzy trochę będą cierpieć. Na pewno również słyszeliśmy lub czytaliśmy w reklamach o bezbolesnej depilacji laserowej. Niestety ale są to chwyty marketingowe lub co gorsza nieskuteczne lasery. Obecnie najlepszym laserem do depilacji jest Vectus Amerykańskiej firmy Palomar i chociaż że zabiegi nim reklamowane są określane czasami jako bezbolesne ponieważ ma 3 stopiony poziom chłodzenia to uwierzcie, jest to jednak znaczny ból. W przypadku gdy nie mamy żadnych odczuć w trakcie zabiegu to należy się zastanowić czy urządzenie jest sprawne, lub czy nie jest użyta zbyt mała energia zabiegu. Uwzględnijmy również to że pierwsze zabiegi będą najbardziej bolesne a kolejne co raz to mniej, a przy ostatnim możemy odczuwać już tylko lekkie ciepło. Powód jest oczywisty, na początku włosów mamy najwięcej, w trakcie serii zabiegowej zaczyna ich ubywać więc energia lasera zostaje rozproszona.

  Bezpieczeństwo to ważny aspekt w medycynie estetycznej i kosmetologii. Lasery kojarzą się wszystkim z cienką wiązką światła która potrafi wszystko przeciąć. Również lasery stosowane w medycynie nieodpowiednio mogą wyrządzić wiele krzywdy. Wpływ mają tutaj dwa czynniki: operator i urządzenie. Osoba obsługująca dane urządzenie medyczne musi mieć wiedzę i doświadczenie, natomiast urządzenie musi być bezpieczne i odpowiednio zaprojektowane. Niebezpieczeństwo depilacji laserowej wiąże się głównie z tym że możemy zastosować za dużą dawkę energii która poparzy obszar zabiegowy. Dobry laser do depilacji może jednym strzałem spalić kartkę papieru pomalowaną na czarno, więc może również wyrządzić wielką szkodę na skórze człowieka. Nasuwa się tutaj myśl aby w takim wypadku nie ustawiać dużej mocy w czasie zabiegu aby był on bezpieczny. Ale z drugiej strony mniejsza moc to niższa skuteczność. I tutaj dochodzimy do konkluzji że zabiegi należy wykonywać dużą mocą ale jednocześnie taką aby nie wyrządzić krzywdy skórze. Nie jest to łatwe i tylko lasery najlepszych producentów potrafią precyzyjnie dawkować energię. Szczególnie tutaj przydatny jest czujnik który można przyłożyć do skóry i odczytać niezbędną moc do wykonania skutecznego zabiegu depilacji laserowej. Taki czujnik nazywa się Skintel i oferuje go jedynie laser Vectus. Jak widać tylko najlepsi producenci podchodzą do kwestii bezpieczeństwa w odpowiedni sposób.

  Laserowe usuwanie owłosienia nie należy do tanich zabiegów. Ceny są zróżnicowane w zależności od wielkości części ciała którą chcemy poddać epilacji. Koszt wynika z tego że ceny laserów są bardzo duże i dla najlepszych producentów wynoszą 200-400 tyś. zł, co odzwierciedla się w cenie zabiegu. Jednak nie można patrzeć tylko na cenę, ponieważ wygoda jaką można uzyskać posiadając cały czas gładkie ciało nie można wycenić.

Czytany 367 razy
© 2013-2019 by SN2.EU