piątek, czerwiec 02, 2023
czwartek, 14 lipiec 2022 12:11

Kurtki przejściowe na każdą okazję – jak taką znaleźć?

Kurtki przejściowe Kurtki przejściowe OKEE

Jesień z pierwszymi poważnymi spadkami temperatur i deszczem, a także wiosna, która mimo coraz śmielej wyglądającego słońca nadal potrafi zaskoczyć zimnym wiatrem i mżawką. To z myślą o takich okresach w roku powstają przejściowe kurtki.

Spis treści

  • Kurtki przejściowe – cechy charakterystyczne
  • Czy każdy potrzebuje przejściowej kurtki?
  • Damskie kurtki przejściowe – czego nie może w nich zabraknąć?

W czym tkwi moc kurtek przejściowych?

Czasami mówi się o przejściowych kurtkach, że to odzież do zadań specjalnych. Jest w tym sporo prawdy. Takie ubranie musi bowiem radzić sobie z najbardziej nielubianymi przez nas warunkami atmosferycznymi – wiatrem, opadami, niespodziewanym spadkiem i wzrostem temperatury. Ani kurtka letnia, ani zimowa nie poradzi sobie z nimi wszystkimi, a kurtka przejściowa – owszem. Warunek jest jeden. To musi być produkt wysokiej jakości, powstały z odpowiednich materiałów i w oparciu o starannie przygotowany projekt, uwzględniający przede wszystkim komfort i satysfakcję użytkownika.

Czy przejściową kurtkę trzeba mieć w swojej szafie?

Przeglądając rozbudowane oferty butików i sklepów z odzieżą, można zastanowić się, czy wszystkie występujące tam rodzaje kurtek są nam potrzebne. W końcu jest ich co najmniej kilka. Odpowiedź – jak to zwykle w takich sytuacjach bywa – zależy od potrzeb oraz możliwości konkretnej osoby.

Jeśli lubisz spędzać na świeżym powietrzu i tak, jak to tylko możliwe cieszyć się z przebywania na zewnątrz, noszenie kurtki dedykowanej danej porze roku to konieczność. W innym wypadku – korzystając z niedopasowanej do pogody odzieży – musisz liczyć się z mniejszym lub większym dyskomfortem. Ten staje się dokuczliwy zwłaszcza podczas dłuższych spacerów, w sytuacji, gdy pod kurtką kryjesz starannie przygotowaną stylizację oraz w trakcie podróży.

Kurtki przejściowe damskie – 4 zadania, które muszą spełniać

Kurtki przejściowe muszą przede wszystkim zapewniać komfort cieplny. To będzie możliwe, jeśli ubranie ochroni zarówno przed przenikliwym wiatrem, jak i odprowadzi nadmiar ciepła, gdy na niebie pojawi się słońce, a temperatura wyraźnie wzrośnie. Funkcję te spełni tylko taka kurtka, w której wykorzystano „oddychający”, a jednocześnie szczelny materiał.

Najpopularniejszym jest softshell. Ten stosuje się samodzielnie w nieco cieńszych kurtkach lub łączy z bawełnianą podszewką w modelach ciut grubszych i cieplejszych (jak np. w kurtkach przejściowych OKEE). Softshell jest materiałem idealnym dla wszystkich aktywnych osób. Odprowadza wilgoć na zewnątrz, a jednocześnie izoluje termicznie.

Ale nawet najlepszy materiał nie ochroni dobrze przed wiatrem i deszczem, kiedy w samym projekcie kurtki damskiej przejściowej producent nie zatroszczy się o kluczowe elementy. Mowa m.in. o uszczelnionych zamkach i kieszeniach, ściągaczach w rękawach, kapturze i – również bardzo cennej – stójce (to kołnierz pełniący poniekąd funkcję szalika).

W kontekście wygody stosowania i niezawodności takiej odzieży znaczenie ma także długość. Kurtki dłuższe, sięgające za biodra zawsze ochronią lepiej przed wiatrem i wychłodzeniem niż kurtki krótkie. Przede wszystkim zabezpieczą newralgiczne miejsca, w tym dolną część pleców. Na szczęście współczesna moda promuje długie kurtki przejściowe, zarówno symetryczne, jak i asymetryczne.

W przypadku kurtek przejściowych damskich nie można zapomnieć o designie. Tylko ładna odzież trafiająca z nasz gust jest tą, po którą sięgamy chętnie i na co dzień, nie tylko od święta. Dlatego wybierając kurtkę na sezon przejściowy, warto sięgnąć po ulubiony kolor i print. Dziś panie mają ogromny wybór. W sprzedaży znajdują się nie tylko jednokolorowe, ciemne modele, ale również kurtki pełne kolorów i niebanalnych wzorów. Coraz popularniejsze jest wzornictwo nawiązujące do przyrody. Ono rewelacyjnie koresponduje z kobiecą radością i wrażliwością oraz czyni codzienność nieco radośniejszą, o czym zaświadczają m.in. twórczynie marki OKEE.