niedziela, grudzień 10, 2023
środa, 09 wrzesień 2015 10:27

Dlaczego kapcie damskie są bardzo ważne?

Obsesja kobiet na punkcie butów jest faktem powszechnie znanym. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że przeciętna kobieta posiada aż 20 par butów i systematycznie powiększa swoją kolekcję o kilka par rocznie.

Oczywiście zainteresowanie kobiet butami to w głównej mierze przejaw przywiązywania ogromnej wagi do swojego wizerunku. Są jednak także i takie buty, które zakładamy tylko w domu, w których nie widzi nas nikt poza najbliższymi.

Czy kapcie damskie również tak skutecznie przyciągają uwagę pań? Dla większości kobiet kapcie (zwane w niektórych rejonach Polski "pantoflami") nie są aż tak ważne, jak buty wyjściowe. Jest to błąd, ponieważ buty, w których chodzimy po domu, pełnią bardzo ważną rolę w procesie regeneracji nóg po całym dniu chodzenia w butach "wyjściowych".

Trafnie dobrane kapcie damskie to bardzo dobra metoda zapobiegania haluksom, czyli schorzeniu dotykającemu coraz większą ilość kobiet. Haluksy to zwyrodnienia palców i stawów stóp wywołujące duży ból, który utrudnia chodzenie. W wielu przypadkach zwyrodnienia tego typu są niemożliwe do całkowitego wyleczenia. Haluksy powstają w wyniku przeciążenia przedniej części stopy przez wysoki obcas, a także wskutek nacisku na duży palec i łuk poprzeczny stopy powstającego podczas noszenia butów o zaostrzonym nosku. Tymczasem trudno znaleźć kobietę, która nie miałaby tego typu butów (na obcasie i/lub ze spiczastym noskiem) w swojej kolekcji.

Proces powstawania haluksów, podobnie jak innych schorzeń dotykających kobiece stopy i nogi (jak chociażby płaskostopie czy stopa cukrzycowa), może być zahamowany przez noszenie odpowiednio dobranych kapci damskich. W dobrych sklepach z obuwiem znajdziemy odpowiednio wyprofilowane kapcie ze specjalnymi wkładkami, które skutecznie odciążą nasz kręgosłup i stawy, równomiernie rozkładając naciski powstające podczas chodzenia. Kapcie te charakteryzują się elastycznymi, amortyzującymi podeszwami, oraz wyłożeniem z przyjemnych w dotyku materiałów (np. z pluszu lub wełny owczej). Wiodące marki produkujące tego rodzaju obuwie to Birkenstock, dr Otto, dr Brinkmann, Berkemann oraz Scholl.

Oczywiście względy zdrowotne to nie jedyny powód, aby zaopatrzyć się w wysokiej jakości kapcie damskie. Producenci tego obuwia doskonale zdają sobie sprawę z kobiecych gustów i projektując buty zwracają uwagę nie tylko na właściwości ortopedyczne, ale także na walory estetyczne. Przeglądając oferty sklepów obuwniczych można nawet odnieść wrażenie, że asortyment kapci jest znacznie bardziej zróżnicowany, niż ma to miejsce w przypadku np. balerin, trampek, botków czy kozaków. Nie ma takiego stylu, fasonu czy koloru, który nie zostałby wykorzystany przy produkcji kapci. Być może właśnie fakt, że w kapciach widzą nas na ogół tylko najbliżsi, pozwolił projektantom poluzować granice wyobraźni. Jak często można spotkać buty wyjściowe wyglądem przypominające różowe puchate stworki z kosmosu? Oczywiście w ofercie kapci damskich bez problemu znajdziemy także i takie modele, które pozwolą nam czuć się modnie i elegancko. Takich butów nie trzeba zdejmować i chować, kiedy odwiedzają nas goście.

Tak jak każde inne buty, tak samo kapcie damskie mogą być źle wyprofilowane, mogą też nie pasować do specyfiki naszej stopy. Czym zatem powinniśmy się kierować przy ich zakupie? Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na profil podeszwy oraz materiał, z którego została ona wyprodukowana. Materiał pokrywający wierzchnią część kapcia powinien dobrze przepuszczać powietrze, tak aby nasze nogi się w nim nie przegrzewały. Odpowiednio dobrane kapcie powinny również zapewniać nam pełną swobodę ruchów i pomagać w utrzymaniu właściwej postawy. Mimo, że duża ilość ozdób faktycznie cieszy oko, unikajmy luźno dyndających pomponów, o które można się łatwo przewrócić biegnąc do telefonu lub kipiącej zupy. Z tego samego powodu lepiej wybierać te kapcie, które nie spadają samoczynnie ze stóp.

Reasumując, kapcie damskie to bardzo ważna część kolekcji butów każdej kobiety, której należy poświęcać przynajmniej tyle samo uwagi, co butom przeznaczonym "na wyjście". Od jakości naszych kapci zależy nie tylko nasze zdrowie, ale także dobre samopoczucie.