środa, 05 czerwiec 2013 17:44

Mana – polinezyjska koncepcja energii

Ostatnio pisaliśmy o tajemniczej energii Qi, która wywodzi się z kultury Wschodu. Dzisiaj skupimy się również na podobnej teorii, tyle tylko, że pochodzącej z odległej Polinezjii. I choć jej nazwa jest znana graczom RPG i MMORPG, to jednak mało osób wie, czym dokładnie jest mana.

Mana nie powinna być rozumiana jako to samo co Qi – chociaż obie kwestie dotyczą energii w świecie materialnym, posiadają ciut inne znaczenie. Mana może bowiem przemieszczać się pomiędzy przedmiotami czy istnieniami, mogąc również przenikać całą rzeczywistość. Co więcej – Mana jest czymś przechodnim i nietrwałym, nie każdy z nas musi ją posiadać. Jest ona na tyle rzadka, że ludzi posiadających manę obdarza się czcią i szacunkiem.

W innym rozumieniu jest ona rozumiana jako jeden z rodzajów duszy człowieka, który nie jest związana bezpośrednio z naszym ciałem. Jest bardzo zmienna – może jej przybywać lub ubywać, a sam człowiek może swoimi poczynaniami się do  tego przyczyniać. Mana może być także odbierana w wyniku praktyk magicznych.

© 2013-2020 by SN2.EU