wtorek, kwiecień 16, 2024
środa, 21 listopad 2012 13:23

Dziwna wewnętrzna wiedza? To Twoja intuicja!

Często uruchamia się bez udziału naszej świadomości. Uznaje się ją jako coś magicznego – w końcu skąd możemy przypuszczać, że coś się w danej chwili wydarzy? Przekonajcie się sami.

Polska nazwa wywodzi się z łaciny – intuitio czyli wejrzenie. Oznacza podświadomy proces myślowy, który wykorzystuje znane nam schematy. Tak mówi nauka. A rzeczywistość? Często zdarza nam się, że znajdujemy się w danej sytuacji po raz pierwszy i działamy według impulsów. Później trudno nam wytłumaczyć dlaczego się w taki a nie inny sposób zachowaliśmy. Właśnie dlatego mówimy wówczas o działaniu szóstego zmysłu, który włącza się tylko w sytuacjach wyjątkowych, całkowicie bez udziału naszej woli.

Co w niej magicznego? Ano to, że każdy z nas posiada ją w innej postaci – czasami funkcjonuje jedynie na gruncie emocji, a czasami także działań. Jedni mają silnie rozwiniętą intuicję, drudzy natomiast twierdzą, że w ogóle jej nie posiadają. Od czego to zależy? W końcu gdyby to była kwestia jedynie doświadczeń to część z nich jest bardzo podobna do siebie – chodzenie do szkoły, uczenie się podstawowych mechanizmów społecznych. Jednak nie wszyscy wszystko przewidują.

A w jakim stanie jest Twoja intuicja?