piątek, wrzesień 29, 2023
środa, 25 lipiec 2012 12:51

Owocowa alternatywa

Kiedy słońce na dworze praży zmniejsza się apetyt a rośnie pragnienie. Dzieci czasem zapominają, że chce im się pić, dlatego to dorośli powinni pilnować kiedy i co piją najmłodsi. Jaki napój powinien znaleźć się w torebce podczas letnich spacerów, tak aby skutecznie ugasić dziecięce pragnienie?

Zacznijmy od tego, czego nie powinno się brać ze sobą. Lepiej unikać takich napojów jak: napoje gazowane, słodzone herbaty i lemoniady. Od lat kolejne badania medyczne potwierdzają, że słodzone napoje sprzyjają otyłości. By się o tym przekonać wystarczy przeczytać na etykiecie ile kalorii zawiera szklanka takiego napoju. Jednak to nie jedyne zagrożenie dla dzieci. Szklanka napoju będącego mieszanką wody, sztucznych aromatów i słodzików lub cukru nie zawiera żadnych wartości odżywczych, za to długą listę dowiedzionych szkodliwych właściwości. Ryzyko cukrzycy, osłabienia pracy nerek, uszkodzenia szkliwa nazębnego i inne efekty uboczne powinny skutecznie zniechęcić każdą mamę do zakupu kolejnej butelki kolorowego napoju.

Odpowiednim i najbardziej neutralnym napojem wydaje się woda mineralna lub źródlana. Ciało dorosłego człowieka w 60% składa się z wody, a w ciele dziecka jest jej stosunkowo jeszcze więcej. Trzeba ją na bieżąco uzupełniać, bo wciąż jest wypłukiwana z organizmu wraz z moczem, potem lub wydychana wraz z powietrzem. Jest to szczególnie ważne podczas letnich upałów, gdy chętniej wychodzimy z domu, a nasze dziecko energicznie korzysta ze spacerów skacząc i biegając. Według zaleceń żywieniowych osoba dorosła powinna wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Natomiast dwu i trzylatki powinny pić już 700 ml płynów, a przedszkolaki do litra wody codziennie. Nie oznacza to jednak, że woda musi być przyjmowana w czystej postaci. Organizm przyswaja wodę także z różnego rodzaju zup, kompotów, warzyw, owoców i soków.

Jest to o tyle wygodne, że dzieci z reguły lubią wszelkie słodkie napoje. W tym przypadku należy jednak uważnie sprawdzić zawartość cukru w sokach. Te, które w swoim składzie zawierają dodatkowy, biały cukier powinny od razu zostać skreślone z listy zakupów. Odpowiednim wyborem są soki z adnotacją o 100% zawartości owoców. Taki sok nadal jest słodki, jednak zawiera naturalne cukry i jest bogaty w mikroelementy, które są nieocenione w pielęgnacji zdrowia dziecka.

Soki z pewnością pomogą młodej mamie, gdy dziecko podczas upałów nie chce nawet jeść. Szklanka soku pomoże bezkonfliktowo przemycić zdrowy posiłek dla niejadka. Bogaty wachlarz naturalnych i niesłodzonych soków oferuje marka Premium Fresh & Cool.

Przykładowo, w soku o smaku czerwonych owoców w 750 ml butelce zamknięto aż 2,2 kg owoców, a sok pomarańczowy smooth wyprodukowano z 9 pomarańczy. W skład linii wchodzi również smak ananasowy, jabłkowy i z cytrusów, a każdy z nich jest wypełniony witaminami i przeciwutleniaczami.

O tym, czy wygodniej wziąć ze sobą kosz owoców czy poręczną butelkę soku, chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Pojemność: 750ml

Cena: ok. 8 pln/750 ml