piątek, 25 październik 2019 13:02

Mąka z pełnego przemiału – jakie są najważniejsze korzyści z jej stosowania?

Mąka pełnoziarnista Mąka pełnoziarnista

Mąka z pełnego przemiału to inaczej mąka pełnoziarnista. Możemy tak określić wszystkie produkty, które powstały z całego ziarna nieoczyszczonego z okrywy zewnętrznej. Wpływa to na kolor mąki, która nabiera ciemnobrązowej barwy, a w jej drobinkach są widoczne fragmenty otrębów. Pełnowartościowy produkt sprawdza się w kuchni równie dobrze, jak standardowa biała mąka.

Dlaczego warto jeść produkty pełnoziarniste?

Produkty takie jak na przykład makaron lub pieczywo prawie zawsze znajdują się w naszych kuchniach, ale czy zastanawiamy się, z jakiego rodzaju mąki zostały one wykonane? Mąka drobnoziarnista, nazywana mąką białą, na etapie produkcji traci wiele ważnych składników odżywczych. Jest też uważana za kaloryczny produkt.

Natomiast mąka z pełnego przemiału, jako że zawiera całe ziarna, jest dobrym źródłem naturalnego błonnika, który poprawia pracę jelit i wpływa na proces przemiany materii. Mąka pełnoziarnista zawiera również cynk wzmacniający włosy i paznokcie, fosfor, poprawiający pracę naszego serca, a także magnez, niezbędny do poprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Jest także bogata w żelazo.

Mąka z pełnego przemiału zawiera ponadto witaminy z grupy B. Witaminy takie jak B1, B2 czy B12, musimy dostarczać do naszego organizmu z pożywieniem, dlatego warto zadbać o pewne źródło, w których występują.

Mąka pełnoziarnista dla osób na diecie?

Dietetycy coraz częściej polecają wprowadzenie do diety produktów z pełnego ziarna, szczególnie osobom, które dbają o swoją sylwetkę lub tym, którzy zmagają się z problemem nadwagi. Co ważniejsze, taka mąka jest bezpieczna dla ludzi cierpiących na cukrzycę.

Czasem decydując się na dietę nie potrafimy oprzeć się pokusie sięgnięcia po świeżą bułkę z masłem lub zjedzenia zupy z makaronem podczas rodzinnego obiadu. Na szczęście, dzięki produktom pełnowartościowym, takim jak np. mąka Basia pszenna pełnoziarnista, nie musimy rezygnować z tego typu przyjemności. Nasze posiłki nadal będą zdrowe i dostarczą nam niezbędnych składników odżywczych, a my możemy jeść tak, jak lubimy najbardziej.

Wiele przepisów na przepyszne wypieki z mąki z pełnego przemiału możesz znaleźć na stronie basiazsercem.pl.

© 2013-2020 by SN2.EU