czwartek, 27 lipiec 2017 08:00

Sposób wyboru dobrego wina

W krajach takich jak Francja czy Włochy, gdzie wino produkuje się w naprawdę wielkiej ilości (w przypadku Włoch to aż 15 procent produkcji, liczonej na całym świecie), mieszkańcy posiadają sporą wiedzę na temat tego, jak odpowiednio wybrać dobre wino.

 

Polaków niestety - i niesprawiedliwie! - kojarzy się w innych państwach głównie z piciem wódki. Pomimo że kultura picia wina w naszym kraju wygląda inaczej niż na zachodzie Europy, my również chętnie sięgamy po wina. Co należy wiedzieć, odwiedzając sklep winiarski? Jakie wino wybrać

Wino czerwone i białe

Zależnie od okazji, rozróżnia się między tymi dwoma rodzajami, barwami, wina (choć oczywiście mamy również wino różowe). Tradycyjnie mówi się, że wino czerwone należy pić przy posiłku, gdy spożywamy mięso, z kolei białe - wraz z rybami. Wielu ludzi odchodzi od tej zasady, czasami z powodu nieznajomości jej, a czasami dlatego, że po prostu mają taką ochotę. Trzeba tu jednak pamiętać, że kolor wina wpływa na smak potraw.

Jeśli chodzi o wiek wina, w rzeczywistości większość z nich wypija się w ciągu kilku lat od zakorkowania. Starzenie wpływa na smak i czasem go polepsza, jednak podczas wizyty w sklepie winiarskim, warto zapytać o tę kwestię sprzedawcy, gdyż w przeciwnym wypadku możemy popełnić spory błąd przy zakupie, wynikający ze schematycznego sposobu myślenia.

Wina z Hiszpanii

Jak już wspomniano, krajami, w których produkuje się najwięcej wina, są Włochy i Francja. Wina francuskie i włoskie stanowią nie tylko najliczniejszy odsetek produkcji, ale są głęboko powiązane z całą zachodnią kulturą i sposobem, w jaki myślimy o alkoholu. Obok tych dwóch krajów na podium plasuje się oczywiście Hiszpania, która posiada spośród nich najwięcej winnic. Wino hiszpańskie dzieli się ze względu na region, w którym zostało wyprodukowane. Mamy więc wina produkowane ze szczepu tempranillo w prowinicji La Rioja, szczepu chardonnay z Nawarry, czy parellady z Katalonii. Najbardziej znanym winem, pochodzącym z Hiszpanii jest Rioja.

Picie wina można nazwać sztuką i umiejętnością. Nie chodzi o same trunki, ale także o całą historię wina oraz pasję, jaką darzą alkohol jego koneserzy. By przekonać się o bogactwie win, najlepiej wybrać się do sklepu winiarskiego i odbyć rozmowę ze sprzedawcą. Nie trzeba zdawać się na własny osąd czy ogólne, popularne przekonania.

© 2013-2020 by SN2.EU