piątek, 23 czerwiec 2017 14:29

Co polska kuchnia ma do zaoferowania innym krajom?

Nasza lokalna kuchnia to prawdziwy skarb Polski i mamy czym się pochwalić zagranicą. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Jakie potrawy są „dobrem narodowym”?

Bogaty wybór potraw ziemniaczanych

Kluski ziemniaczane podawane z twarożkiem i skwarkami, placki ziemniaczane jedzone z wytrawnymi sosami, solo lub cukrem, nagus czyli pyszna zapiekanka ze startych kartofli, zupa – kartoflanka, młode ziemniaki posypane koperkiem, jedzone ze zsiadłym mlekiem, kiszka i pyzy ziemniaczane – wymieniać można jeszcze bardzo długo. Kuchnia polska bez ziemniaków? Trudno to sobie wyobrazić. Ziemniaczane potrawy mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę – są zazwyczaj bardzo tanie!

Zdrowe kiszonki

Trudno znaleźć Polaka, który przynajmniej raz nie spróbowałby tradycyjnych kiszonek: kapusty, ogórków czy buraczków. Są pyszne solo, jako dodatek do potraw lub składnik sałatek. To, że prawidłowo przygotowane są bardzo zdrowe, podkreślają dietetycy i lekarze. Warto szukać nowych przepisów i próbować innych receptur, na przykład na kiszony czosnek, kiszone rzodkiewki lub mieszanki warzyw.

Pyszne dania mączne za grosze

Mąka pszenna to najlepszy przyjaciel polskiej kuchni. Zacierki, cienkie pszenne placki, lane kluski, pierogi, naleśniki, kopytka, a nawet zasmażki zagęszczające zupy – te wszystkie potrawy bazują na mące. Ponadto, mączne dania można przygotować za przysłowiowe grosze.

Szeroki wachlarz pożywnych zup

Polskie zupy to pożywny i jednocześnie bardzo smaczny obiad. Nasza kuchnia jest w stanie zaproponować zupę z oryginalnych składników, na przykład kultową już czerninę, czyli czarną polewkę, gotowaną na bazie kaczej krwi, która kiedyś była serwowana przez rodzinę, jeśli delikatnie chciała dać znać kawalerowi starającemu się o rękę panny, że niestety zaloty nie mają dalszego sensu. Inne charakterystyczne dla polskiej kuchni zupy to rosół, pomidorowa, biały i czerwony barszcz, krupnik, fasolówka czy grochówka.

Restauracja z kuchnią polską może garściami czerpać spośród bogatej kultury gastronomicznej kraju. Z całą pewnością, lokalna kuchnia to jeden z barwnych elementów naszego dziedzictwa narodowego.

© 2013-2020 by SN2.EU