poniedziałek, 13 styczeń 2014 17:59

Karnawał czas zacząć!

Karnawał to czas zabawy, świętowania, tańców i maskarad, który trwa od Dnia Trzech Króli do Środy Popielcowej. W tym roku potrwa aż 58 dni i warto wykorzystać ten czas na karnawałowe Czy wiecie, że karnawałowe zabawy połączone z balami maskowymi sięgają czasów średniowiecza i przywędrowały do Polski z zachodniej Europy?

W miastach urządzano bale karnawałowe i maskowe w wytwornych salach ratuszowych. Świętowano także na domowych spotkaniach, zwanychpotańcówkami. Szczególnie hucznie obchodzono karnawał na dworach szlacheckich i magnackich, gdzie urządzano kuligi z pochodniami i korowody przebierańców. Z ostatnich dni karnawału, zwanych diabelskimi lub ostatkami, wywodzi się tradycja „Tłustego Czwartku” kiedy zabawom i jedzeniu niebyło umiaru.

To właśnie z bogactwa dawnych obyczajów wieńczących karnawał pozostał dziś "Tłusty Czwartek", podczas którego na naszych stołach królują pączki i faworki. Warto także wspomnieć o innym zwyczaju, kiedy to podczas ostatków, zarówno kobiety, jak i mężczyźni przebierali się w stroje postaci, maszkar lub zwierząt i wręczali napotkanym osobom zielone bukiety zrobione z gałązek

Tegoroczny karnawał potrwa aż do 4 marca. Większość z nas weźmie udział w karnawałowych balach, koncertach czy domowych imprezach. Dużą popularnością cieszą się imprezy karnawałowe zorganizowane w domu i spotkania w gronie znajomych. Karnawał to czas zabawy i dobrego jedzenia, dlatego w karnawałowym menu królować powinny fingerfoodowe przekąski cieszące oko swoim kształtem, różnorodnością i smakiem, sałatki owocowe i warzywne np. sałatka włoska z tuńczykiem lub z pomarańczami i awokado , kolorowe dipy do chipsów, przystawki na zimno i ciepło, jak np. rogaliki z mozzarelą czy tartaletki z tuńczykiem oraz desery np. w postaci kruchych babeczek z czekoladą. Świetnie sprawdza się w takich sytuacjach szwedzki stół – uczestnicy mają wygodny dostęp do przekąsek, które mogą podjadać, aby nabrać sił do tańca i zabawy.

Powinniśmy zadbać także o różnorodne napoje. Podczas przyjęcia możemy zaserwować schłodzony kwas chlebowy, jak np. Razowy kwas chlebowy. Ten tradycyjny napój gazowany pasuje do przekąsek, jest smaczny, a co najważniejsze doskonale orzeźwia i gasi pragnienie. Osoby preferujące klasyczny smak mogą sięgnąć po wersję tradycyjną z jęczmienia i żyta. Natomiast wszyscy, którzy lubią smakowe odkrycia mogą wybrać tą z dodatkiem naturalnego soku śliwkowego lub żurawinowego.

Atmosferę karnawału podkreśli wystrój mieszkania.. Do nakrycia stołu najlepiej wykorzystać zastawę w intensywnych barwach np. zielonej i żółtej z dodatkiem różu i czerwieni. Szklanki i kieliszki możemy ozdobić barwnymi parasolkami, słomkami o zawiniętym kształcie czy wymyślnymi mieszadełkami.

Jeśli chcemy, aby wystrój wnętrza nawiązywał do klimatu karnawału w Rio de Janerio, możemy udekorować mieszkanie srebrnymi lampionami, girlandami, kolorową serpentyną i balonikami, natomiast drzwi możemy ozdobić błyszczącymi zasłonami z lamety.

Więcej informacji na stronie www.vanpur.com.pl

Wyświetlony 835 razy
© 2013-2019 by SN2.EU