niedziela, grudzień 10, 2023
poniedziałek, 10 grudzień 2012 15:31

Oszczędzasz prąd i wodę, a marnujesz...żywność

Według FAO 90 mln ton żywności marnuje się w ciągu roku. To dane jedynie z Europy. Szacuje się, że każdy z nas potrafi wyrzucić do kosza niecałe 200 kg jedzenia rocznie. Czas z tym skończyć. Ale jak?

Problem z marnowaniem żywności jest dość specyficzny. Wielu z nas bowiem nawet nie uświadamia sobie tego, że swoje jedzenie przekazuje na straty. W jaki sposób? Nieprawidłowe przechowywanie, niewykorzystywanie resztek czy kupowanie zbyt dużej ilości produktów to tylko niektóre nasze grzeszki. Sprawa jest na tyle poważna, że Komisja Europejska postanowiła wdrożyć program oszczędzania żywności. W tym celu przygotowała dziesięć prostych wskazówek, co zrobić, aby nie wyrzucać jedzenia do śmieci.

Po pierwsze, przed wyjściem do sklepu wypadałoby robić listę zakupów i planować swoje posiłki na kilka dni naprzód. Dlaczego? W ten sposób kilka razy sprawdzimy, czy w domu posiadamy niezbędne produkty i w razie czego dokupimy tylko te, które są niezbędne. Tutaj największą pułapką są promocje – nie dawajmy się skusić, lecz trzymajmy się wcześniej ustalonych produktów!

Druga kwestia to sprawdzanie daty ważności – żywność o krótkim terminie kupujmy tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że szybko je zjemy. Jeśli wiemy, że rzucimy je w głąb lodówki, lepiej wybierzmy ich trwalsze odpowiedniki.

Po trzecie: kontroluj wydatki, czyli nie kupuj za dużo, bo i tak to jedzenie trafi na śmietnik. To tak jakbyś wrzucił do kosza banknot 50 czy 100 zł. Kolejne: sprawdź temperaturę w lodówce, bo to od niej zależy ile czasu produkty w niej wytrzymają. Przechowuj żywność zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu – w chłodnym miejscu, to nie przy grzejniku lub kuchence! Układaj odpowiednio produkty w lodówce: te świeżo kupione kładź z tyłu a starsze z przodu. Wtedy systematycznie będziesz zjadać wszystko i nie znajdziesz zapleśniałej, zapomnianej szynki.

Przygotowując posiłki nakładaj niewielkie porcje. Jak ktoś jest głodny, sam sobie dołoży więcej. Wykorzystuj resztki – możesz je przerobić na inne danie, zamknąć w słoiku lub zjeść na drugi dzień. Nadmiar produktów – zup, mięs czy nawet pieczywa zamrażaj. Zaoszczędzisz w ten sposób na gotowaniu. I ostatnie: zbieraj resztki z owoców i warzyw – możesz z nich zrobić kompost, który jest najlepszym znanym nawozem na świecie.

Sam widzisz, że oszczędzanie jest proste. Trzeba tylko chcieć i robić to z głową!

Media