sobota, lipiec 13, 2024
czwartek, 04 lipiec 2024 10:17

Melatonina - zdrowy sen i regulacja rytmu dobowego

 Melatonin Calivita Melatonin Calivita pixabay

Melatonina to naturalny hormon produkowany głównie przez gruczoł szyszynkowy w mózgu, a także w mniejszych ilościach przez inne tkanki, takie jak siatkówka oka czy przewód pokarmowy. Jest ona kluczowa dla regulacji rytmu dobowego – wewnętrznego zegara biologicznego, który kontroluje cykl snu i czuwania. Produkcja melatoniny wzrasta w ciemności i spada w świetle, co pomaga regulować nasz sen.

 

Wpływ melatoniny na regulację rytmu dobowego i snu

Regulacja rytmu dobowego

Rytm dobowy to biologiczny cykl trwający około 24 godzin, który steruje wieloma procesami fizjologicznymi w organizmie, w tym cyklem snu i czuwania, wydzielaniem hormonów, metabolizmem i temperaturą ciała. Melatonina odgrywa kluczową rolę w synchronizacji tego cyklu z zewnętrznymi sygnałami środowiskowymi, takimi jak światło i ciemność.

 1. Produkcja i wydzielanie melatoniny: Wieczorem, gdy zapada zmrok, poziom melatoniny w organizmie zaczyna wzrastać, co sygnalizuje mózgowi, że zbliża się czas snu. W ciągu nocy poziomy melatoniny pozostają wysokie, a następnie spadają tuż przed świtem, co pomaga przygotować organizm do budzenia się.
 2. Synchronizacja z rytmem dobowym: Melatonina pomaga dostosować wewnętrzny zegar biologiczny do cyklu światła i ciemności. Umożliwia to lepsze dostosowanie procesów fizjologicznych do pory dnia, co jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Wpływ na sen

Melatonina nie tylko pomaga regulować rytm dobowy, ale również bezpośrednio wpływa na sen.

 1. Zasypianie: Zwiększenie poziomu melatoniny wieczorem pomaga sygnalizować ciału, że nadszedł czas na odpoczynek. Osoby mające trudności z zasypianiem mogą skorzystać z suplementacji melatoniną, aby ułatwić ten proces.
 2. Jakość snu: Melatonina może poprawiać jakość snu, zapewniając głębszy i bardziej spokojny sen. Może to być szczególnie pomocne dla osób z zaburzeniami snu, takimi jak bezsenność.
 3. Jet lag: Dla osób podróżujących przez różne strefy czasowe, melatonina może pomóc w przystosowaniu się do nowego rytmu dobowego, zmniejszając objawy jet lag, takie jak zmęczenie i dezorientacja.

Suplement diety Melatonin Calivita

Melatonin Calivita to suplement diety, który zawiera melatoninę jako główny składnik aktywny. Jest on przeznaczony do wspomagania zdrowego snu oraz regulacji rytmu dobowego, szczególnie w sytuacjach, gdy naturalna produkcja melatoniny jest zakłócona.

Składniki

 • Melatonina 1 mg: Główny składnik aktywny odpowiedzialny za regulację cyklu snu i czuwania.
 • Inne składniki: Mogą zawierać dodatki wspomagające wchłanianie melatoniny lub stabilność formuły.

Zastosowanie

Melatonin Calivita jest stosowany głównie przez osoby dorosłe, które mają trudności z zasypianiem, doświadczają jet lag lub chcą poprawić jakość swojego snu. Może być również pomocny w przypadku osób pracujących w nocy lub na zmiany, które mają zaburzenia rytmu dobowego.

Dawkowanie

Standardowe dawkowanie i zalecenia dotyczące stosowania Melatonin Calivita są zazwyczaj określane przez producenta na opakowaniu. Zwykle zaleca się przyjmowanie jednej tabletki na około 30 minut przed snem. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki i stosować suplement zgodnie z instrukcjami.

Działanie

Regularne stosowanie Melatonin Calivita może pomóc w:

 • Ułatwieniu zasypiania.
 • Poprawie jakości snu, co przekłada się na lepsze samopoczucie i większą wydajność w ciągu dnia.
 • Redukcji objawów jet lag po podróżach przez strefy czasowe.
 • Regulacji rytmu dobowego u osób pracujących na zmiany.

Melatonina odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmu dobowego i cyklu snu. Suplementy diety, takie jak Melatonin Calivita, mogą być skutecznym narzędziem w poprawie jakości snu i ogólnego zdrowia, szczególnie w sytuacjach, gdy naturalna produkcja melatoniny jest zakłócona. Jak zawsze, przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest to odpowiednie dla Twoich indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Regularność stosowania i przestrzeganie zalecanych dawek są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych rezultatów. Melatonin Calivita, dzięki swojej formule, może być pomocnym wsparciem dla osób pragnących poprawić jakość swojego snu i dostosować rytm dobowy do swojego stylu życia.

Zobacz jakie naturalne suplementy na sen warto mieć w swojej apteczce.