środa, czerwiec 19, 2024
sobota, 23 wrzesień 2023 15:38

Czy warto kupić alkomat do prywatnego użytku?

alkomaty iBlow alkomaty iBlow mat.prasowe

Alkomaty są urządzeniami, na które decyduje się coraz większa liczba osób. Obecnie wykorzystuje się je nie tylko podczas rutynowych kontroli przez funkcjonariuszy policji czy w pracy, ale również w zaciszu domowym. Inwestycja w sprzęt do użytku prywatnego wiąże się z szeregiem korzyści, o których można więcej przeczytać w zamieszczonym poniżej artykule.

Czy warto zainwestować we prywatny alkomat?

Zakup własnego alkomatu to coraz powszechniejsza praktyka, niosąca za sobą mnóstwo pozytywów. Przede wszystkim wiadome jest, że jazda pod wpływem alkoholu jest w Polsce zakazana. Dlatego w zależności od tego, jakie stężenie zostanie wykryte w organizmie kierowcy, popełnia on wykroczenie bądź przestępstwo, za które przewidziane są poważne kary nie tylko pieniężne. Może okazać się, że dojdzie do odebrania prawa jazdy lub zakazu prowadzenie samochodu, a w najpoważniejszych przypadkach kierowca musi liczyć się ze wpisaniem informacji o skazaniu Rejestru Karnego.

Inwestycja w alkomat prywatny to również skuteczny sposób na rozsądne podejście do sprawy. Warto pamiętać, że podczas jazdy autem kierowca jest odpowiedzialny zarówno za siebie, jak i za zdrowie i życie swoich pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dobrym pomysłem jest inwestycja w alkomaty iBlow czy Promiler, które znajdują się na stronie https://polskie-centrum-kalibracji.pl/.

Ile kosztuje dobrej jakości alkomat?

Koszt solidnego, trwałego i precyzyjnego urządzenia uzależniony jest od jego funkcjonalności. Można znaleźć zarówno alkomaty za kilkaset złotych, jak i te nieco droższe za kilka tysięcy. Najbardziej zaawansowany sprzęt potrafi kosztować nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak zdecydowanie nie jest przeznaczony do użytku prywatnego.

Decydując się na zakup alkomatu, warto zapoznać się z jego parametrami i dopasować je do swoich potrzeb. Jedną z topowych marek, specjalizujących się w produkcji tego typu sprzętu jest Promiler. Cena alkomatu Promiler AL-8000 wynosi około 400 złotych, co czyni go opłacalną inwestycją na wiele lat.

Jak dbać o alkomat? Praktyczne wskazówki

Odpowiednie działanie alkomatu wymaga od użytkownika odpowiedniego korzystania, przechowywania, a przede wszystkim regularnej kalibracji. Prawidłowe użytkowanie urządzenia wymaga przeprowadzenia pomiaru nie wcześniej niż dwa lub trzy kwadranse od spożycia alkoholu. Zignorowanie tak ważnej zasady może przełożyć się na otrzymanie zawyżonych lub zaniżonych wyników albo doprowadzić do rozkalibrowania sprzętu.

Warto również pamiętać, by po przeprowadzeniu jednego pomiaru odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym użyciem alkomatu. Kolejną ważną informację jest brak spożywania pokarmu chwilę przed zastosowaniem urządzenia, ponieważ mogłoby dojść do jego zniszczenia.

Jak przechowywać alkomat?

Przed skorzystaniem z zakupionego sprzętu, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją. Większość alkomatów należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze, jednak najlepiej trzymać urządzenie w temperaturze pokojowej. Dobrym pomysłem jest przechowywanie go w dołączonym pudełku lub specjalnym etui, dzięki czemu zostanie dobrze zabezpieczone przed wszelkimi uszkodzeniami.

Co ważne, nie powinno się zostawiać sprzętu w pobliżu alkoholu, by jego opary nie rozregulowały alkomatu oraz nie skróciły czasu użytkowania. Podobne zasady dotyczą palenia papierosów w pobliżu znajdującego się alkomatu, dlatego warto mieć tę kwestię na uwadze.

Czy warto kupić alkomat do prywatnego użytku? Podsumowanie

Inwestycja w dobrej jakości alkomat własny to doskonała opcja dla osób pragnących w większym stopniu zadbać o swoje bezpieczeństwo i przyszłość swojej rodziny. Dzięki urządzeniu można w szybki i efektywny sposób sprawdzić ilość promili w wydychanym powietrzu, co pozwoli na podjęcie rozsądnej decyzji na podstawie wszystkich kluczowych informacji. To opłacalna inwestycja na lata w sprzęt, który zawsze można mieć pod ręką, a jego regularna kalibracja sprawi, że będzie prawidłowo spełniał swoje zadanie.