niedziela, luty 25, 2024
poniedziałek, 06 luty 2023 14:03

Jak urządzić piękny balkon? Praktyczne porady

https://kratkanawymiar.pl/ https://kratkanawymiar.pl/ pixabay

Balkon to nieodzowna część mieszkania, która jednak często traktowana jest po macoszemu. Najczęściej wynika to z braku pomysłu na aranżację tej niewielkiej przestrzeni. To ogromny błąd!

Komfortowo urządzona balkonowa przestrzeń to idealne miejsce do wypoczynku w wiosenne i letnie dni, pozwalająca upajać się świeżym powietrzem. Pozostaje tylko pytanie – jak urządzić balkon, aby był piękny, komfortowy i funkcjonalny? Przychodzimy z pomocą!

 

Odpowiednie podłoże

Balkon to miejsce szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – deszczu, mrozu czy promieni UV. W związku z tym balkonowe podłoże musi być nie tylko ładne, ale również trwałe i odporne na czynniki pogodowe. Jaki materiał warto wybrać?

  1. Drewno – są idealne na balkon, gdyż nie tylko są twarde i odporne na warunki atmosferyczne, ale również stanowią piękną ozdobę zewnętrzną. Najpopularniejsze gatunki drzew to egzotyczne odmiany, ale również coraz częściej spotyka się modrzew oraz akację. Drewnianą podłogę można kupić w formie desek, przykręcanych śrubami do podłoża lub w formie płytek układanych na zatrzaski ze sztucznego tworzywa.
  2. Płytki klinkierowe – klinkier to materiał o najwyższej wytrzymałości na warunki zewnętrzne – zarówno na wysokie dodatnie jak i ujemne temperatury. Jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne, a jego kolor pozostaje trwały przez lata.
  3. Sztuczna trawa – wykładzina ze sztucznych traw układa się na gotowym podłożu, do tego są niedrogie i mają bogaty wybór kolorystyczny, dzięki któremu każdy może znaleźć swój ulubiony odcień zieleni. Wykładziny te są dostępne również na podłożu z miękkiej pianki, wówczas można na nich wygodnie siadać bez konieczności podkładania poduszek. Sztuczna trawa to rozwiązanie, które jest odporne na warunki pogodowe w sezonie letnim, jednak po jego zakończeniu wykładzinę należy zdjąć i przechowywać w suchym pomieszczeniu.

Wybór mebli

Aby wypocząć na balkonie, należy mieć do tego odpowiednie meble. Odpowiednie, czyli jakie? Tu wszystko zależy od przestrzeni jaką dysponujemy. Jeśli do aranżacji mamy duży balkon, możemy postawić na duże wiklinowe lub rattanowe fotele, podnóżki i liczne stoliki. Problem pojawia się w momencie, kiedy do zagospodarowania jest mniej miejsca. Wówczas, należy wybrać rozwiązania wygodne, ale mniej okazałe – składane drewniane meble takie jak krzesła, duży stół lub pomniejsze stoliki w zależności od potrzeb. Jeżeli posiadasz klimatyzator, a jego zewnętrzna jednostka jest zamontowana na balkonie to dzięki spersonalizowanej obudowie, możesz stworzyć z niej stolik – funkcjonalność przede wszystkim! 

Dekoracje

Tak jak wewnątrz mieszkania, tak i na zewnątrz – dekoracje sprawiają, że otoczenie staje się bardziej przytulne. Dobrym wyborem mogą być ozdobne poduszki i koce, ale również łapacze snów, makramy, zasłony i inne dekoracje w stylu boho, które w ostatnim czasie są najczęstszymi wyborami. Kolejnym elementem dodającym uroku jest oświetlenie – klimatyczne lampki „choinkowe” nawet po świętach świetnie się sprawdzą na balkonowych balustradach

Kwiaty

Kwiaty również należą do niezastąpionych, klimatycznych ozdób balkonu, jednak jeśli chcemy w nie zainwestować, należy pamiętać o tym, aby wybrać rośliny odpowiednie do swojego balkonu pod względem nasłonecznienia, piętra, dostępnej przestrzeni oraz temperatury. Możemy wybrać gatunki roślin mniej lub bardziej popularne – z kwiatami lub wiecznie zielone. Tu pod uwagę należy wziąć styl całej aranżacji balkonu, budżet jakim dysponujemy oraz naszą „rękę do roślin”, gdyż niektóre będą rosły samoistnie, a niektóre będą wymagały poświęcenia więcej czasu, np. przesadzania, dodawania odżywek i specjalnych ziem. Warto pamiętać również o odpowiednim wyborze doniczek, które same w sobie mogą być już świetną dekoracją.

Źródło: https://kratkanawymiar.pl/