wtorek, listopad 28, 2023
środa, 04 styczeń 2023 11:55

Jak opiekować się mamą, gdy zachoruje?

https://opiekaserwis24.pl https://opiekaserwis24.pl adobestock

Mama to dla każdego wyjątkową osoba, której należy się wyjątkowy szacunek. Szczególnie wtedy, gdy jest osobą starszą i schorowaną, troska o nią powinna być jeszcze większa.

Nie każdy jednak odnajduje się w tak trudnej sytuacji, co rodzi po obydwu stronach stres i nieporozumienia. Co zrobić kiedy bliska osoba zachoruje, jak podjąć nad nią profesjonalną opiekę?

 

Opieka w domu nad seniorem

Jeśli Twoja mama zachoruje, ale nie jest to schorzenie ciężkie, wystarczy, że zapewnisz jej opiekę w domu. Najlepiej być w tym czasie blisko chorej osoby, aby czuła wsparcie i miłość. Codzienne zakupy, wspólne wyjście na spacer, gotowanie i sprzątanie zajmuje jednak sporo czasu, więc nie zawsze jest możliwa stała opieka nad mamą. Wtedy są dwa najczęściej wybierane rozwiązania. Pierwsze to zatrudnienie opiekunki. W tym przypadku osoba  chora otrzymuje opiekę, ale nic więcej. Natomiast kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z Agencji Opieki nad Osobami Starszymi.

Jak to działa, czego można się spodziewać?

Agencja Opieki nad Osobami starszymi daje osobie starszej czy chorej o wiele więcej niż opiekunka, Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z tych dwóch form wsparcia jednocześnie. Jeśli chcesz skorzystać z takiej opieki, musisz wiedzieć, że jest ona przeznaczona dla osób, które nie wymagają stałej opieki medycznej. Agencja pomaga tylko tym, którzy mogą zostać w domu. Gwarantuje profesjonalne wsparcie i kompleksową pomoc osobom chorym bądź niepełnosprawnym w różnych aspektach życia. Osoba potrzebująca dostaje pomoc  na co dzień, zarówno w tych sprawach zwykłych, jak i dodatkowych. Pomoc psychologa czy rehabilitacja dobrana do stanu zdrowia pacjenta znacznie pomaga w leczeniu.

Czasami konieczna jest opieka stała 

Są takie sytuacje, że nie można zapewnić osobie chorej codziennej pomocy, a wsparcie doraźne różnych placówek jest niewystarczające. Wtedy koniecznie trzeba rozważyć skorzystanie z usług Domu Pomocy Społecznej: https://opiekaserwis24.pl Możesz wybrać państwowe placówki lub prywatne domy seniora. Osoba starsza ma całodobową profesjonalną opiekę lekarza i pielęgniarki. Bierze udział w ćwiczeniach rehabilitacyjnych, zajęciach kulturalnych i rozrywkowych.  Oprócz tego kontakt z osobami w podobnym wieku sprawia, że osoby starsze i  chore czują się lepiej. 

Opieka nad chorą mamą, czy też innym członkiem rodziny w wieku starszym to trudne zadanie. Jeśli schorzenie jest lekkie lub przejściowe, jest znacznie łatwiej pomagać takiej osobie. Dlatego też czasami konieczne jest szukanie dodatkowej pomocy, która usprawni proces dochodzenia do zdrowia. Oczywiście kwestie te zawsze trzeba dokładnie omówić i ustalić razem z osobą, która potrzebuje pomocy.